Dzień Dziecka w Parku Miejskim w Nisku
Wystawa rysunku i grafiki Stanisława Świecy
Uczniowie zainteresowani rysunkiem i grafiką odwiedzili 31 maja 2022 roku Niżańskie Centrum Historii i Tradycji, by obejrzeć prezentowane tam kilkanaście prac Stanisława Świecy powstałe na przestrzeni lat dotychczasowej działalności artysty.
Pochodzący z Zarzecza artysta zalicza się do ścisłej czołówki współczesnych polskich grafików.
Uczniowie mieli okazję zobaczyć prace wykonane w dwóch technikach, w których artysta osiągnął techniczne mistrzostwo: rysunek tuszem i gipsoryt. Wykonane są one z niezwykłą precyzją i dbałością o szczegóły.
Stanisław Świeca urodził się w roku 1948 w Zarzeczu k/Niska. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu i Wydziału Form Przemysłowych krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dwukrotny stypendysta Ministra Kultury i Sztuki oraz Wojewody tarnobrzeskiego. Wyróżniony przez Ministra Kultury i Sztuki odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”. Tworzy rysunki i grafiki. Swoje prace prezentował na 14 wystawach indywidualnych i ponad 300 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Jest laureatem kilkudziesięciu nagród i wyróżnień za grafiki i rysunki. Jego prace znajdują się w zbiorach między innymi: Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, BWA w Sandomierzu, BWA w Rzeszowie, Muzeum Okręgowego w Radomiu, SMTG w Krakowie, Taller Galeria Fort w Hiszpanii, „Mc Cormac Gallery” w Nowym Jorku w USA, Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, Galerii Banku Zachodniego PBK w Kielcach, Galerii SDK w Stalowej Woli, Cafe Club CKM w Kielcach, w „Mestskim Kulturnim Stredisku” w Gelnicy w Słowacji, oraz w zbiorach kolekcjonerów prywatnych w Polsce i za granicą. Mieszka i pracuje twórczo w Stalowej Woli. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków oddział Kielce.
Wiosenne warsztaty plastyczne
2 czerwca bieżącego roku w internacie Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku odbyły się warsztaty plastyczne „ wiosenne kwiaty”. W warsztatach brała udział młodzież z internatu. Zajęcia poprowadziła absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, a na co dzień wychowawczyni w internacie – Barbara Szewc. Tematem przewodnim warsztatów były kompozycje kwiatów wiosennych. Wykonane prace posłużą jako dekoracje w internacie. Celem warsztatów było kształtowanie odpowiednich umiejętności wypowiadania się przez sztukę technikami plastycznymi, rozwijanie osobowości i motywacji do działań twórczych. Ile i jakie kompozycje powstały? Odpowiedź na to pytanie można uzyskać dzięki zdjęciom, które prezentujemy poniżej.
Na wystawie batiku
30 maja 2022 roku grupa wychowanków internatu RCEZ w Nisku obejrzała w Niżańskim Centrum Kultury wystawę prac Anity Stanisławy Ryby wykonaną w technice batiku.
Batik to technika malarska polegająca na nakładaniu wosku i kąpieli tkaniny w barwniku, który farbuje jedynie miejsca niepokryte warstwą wosku. Następnie w celu usunięcia wosku tkaninę moczy się we wrzącej wodzie. Dla uzyskania specjalnych efektów cały proces woskowania i farbowania można powtarzać wielokrotnie i farbować różnymi kolorami.
,,Klub Młodego Ekologa”
W ramach ,,Klubu Młodego Ekologa” przy internacie została urządzona stała ekspozycja proekologiczna, gdzie można znaleźć m.in. szałwię , bazylię , majeranek, oregano czy rozmaryn.
#NiechŻyjePlaneta – maj
W ramach akcji #NiechŻyjePlaneta w maju, w naszej szkole i w internacie podjęliśmy się wyzwania pod hasłem ,,Kosmetyki naturalne – bezpieczeństwo dla zdrowia i środowiska”
Żyjąc w świecie zdominowanym przez syntetyczne, sztuczne produkty, gdzie na każdym kroku mamy styczność z nieorganicznymi składnikami chemicznymi, coraz częściej potrzebujemy kontaktu z przyrodą i poszukujemy naturalnych form pielęgnacji i kosmetyków. Naturalne kosmetyki wyróżnia przede wszystkim ich skład, jak również proces produkcji. Obecnie dużym zainteresowaniem cieszą się również kosmetyki naturalne wykonane w domu. Własnoręcznie przygotowane kosmetyki są zdrowsze zarówno dla nas jak i naszej planety. Dzięki temu redukujemy ilość wytwarzanych opakowań, a także znamy dokładnie ich skład.
,,Z ekologią za pan brat” – sadzenie kwiatów w szkolnym ogrodzie
W maju wychowankowie internatu wzięli udział w sadzeniu i sianiu kwiatów w ogródku na teranie szkoły. To kolejna część naszej działalności ekologicznej.
EKO – Kalendarz
MAJ
12 maja - Dzień Ptaków Wędrownych
15 maja - Międzynarodowy Dzień Rodzin
20 maja - Światowy Dzień Pszczół
23 maja - Dzień Żółwia
24 maja - Dzień Parków Narodowych
31 maja - Dzień Bociana Białego
CZERWIEC
01 czerwca - Dzień Dziecka
03 czerwca - Dzień Roweru
05 czerwca - Dzień Ochrony Środowiska
08 czerwca - Dzień Oceanów
14 czerwca - Dzień Pustej Klasy
15 czerwca - Dzień Wiatru
17 czerwca - Dzień Przeciwdziałania Pustynnieniu i Suszy
Adoptuj Pszczołę to akcja społeczna Greenpeace, dzięki której już dziewiąty rok tysiące osób wspólnie angażuje się w pomaganie pszczołom, a Polska staje się coraz bardziej przyjazna zapylaczom. Dzięki „adopcjom” wirtualnych pszczół każdy ma szansę pomóc owadom zapylającym. Wspólnie budujemy Polskę przyjazną zapylaczom!
Osoby chętne zaangażować się w akcję zapraszamy do Internatu.
Miło nam poinformować o realizowanym projekcie w naszej szkole dzięki dotacji od Fundacji Świętego Mikołaja. W ramach programu Przystań Świętego Mikołaja nasi uczniowie z Ukrainy dostaną dofinansowanie na jednodniową wycieczkę do Sandomierza, która odbędzie się 17 czerwca.
Projekt współfinansowany przez Fundację Świętego Mikołaja w ramach programu Przystań św. Mikołaja.
Majówka teatralna
To jest teatr
A teatr jest po to
Żeby wszystko było inne niż dotąd
Żeby iść do domu w zamyśleniu
W zachwycie
I już zawsze odtąd księżyc w misce widzieć
„Się kochamy” autorstwa Murraya Schisgala to znakomita farsa o przewrotności ludzkiej natury, wspaniale napisane dialogi, humor rodem z najlepszych amerykańskich komedii filmowych. Ta sztuka to doskonała zabawa dla wszystkich tych, którzy nie boją się podążać za prawdziwym uczuciem. Spektakl przygotowany przez Puławski Teatr Amatora w niedzielę 15 maja 2022 roku wraz z mieszkańcami Niska obejrzeli także wychowankowie naszego internatu.
Spotkanie z pisarzem Anatolem Diaczyńskim
W dniu 13 maja 2022 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nisku odbyło się spotkanie autorskie z panem Anatolem Diaczyńskim, w którym uczestniczyli wychowankowie internatu. Anatol Diaczyński to pisarz, literat, repatriant z Kazachstanu, autor książek opowiadających o losach Polaków w Kazachstanie. Jest członkiem Związku Literatów Polskich oraz laureatem nagrody „Złote Pióro”. Gość spotkania podzielił się historią losów swojej rodziny oraz ciekawostkami ze swojej literackiej pasji. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, tym bardziej, że towarzyszyły mu akcenty muzyczne w wykonaniu pasjonata muzyki akordeonowej – Zygmunta Kunikowskiego.
Spotkanie autorskie z Anną Kasiuk w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nisku
We wtorkowe popołudnie 10 maja 2022 roku grupa uczniów z internatu wzięła udział w spotkaniu z gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nisku, którym była Anna Kasiuk – autorka powieści obyczajowych, kryminalnych, romansów, a także powieści erotycznych. Napisała około 20 książek m.in.: “Andromedę”, “W twoim cieniu”, “Namiętność pachnąca terpentyną”. Na spotkaniu, które przebiegło w niezwykle miłej atmosferze rozmawialiśmy o literaturze, rynku wydawniczym, inspiracjach do pisania powieści, o tym jak się współpracuje z innymi pisarzami. Dopytywaliśmy, których twórców ceni najbardziej i dlaczego; jakie ma hobby i czy posiada jakieś rytuały przy pisaniu powieści. Byliśmy także ciekawi wrażeń gościa z Mazowsza z pobytu w naszej miejscowości. Nie zabrakło wspólnych zdjęć pamiątkowych, autografów i dyskusji face to face. Każdy uczestnik spotkania otrzymał pamiątkowe gadżety od autorki.
Spotkanie z przedstawicielkami Powiatowego Urzędu Pracy w Nisku
W dniu 06.05.2022r. w Internacie odbyło się spotkanie z przedstawicielkami Powiatowego Urzędu Pracy w Nisku. W spotkaniu wzięło udział 19 wychowanków internatu.
Panie z PUP w przystępny i ciekawy sposób przybliżyły zebranym szeroki zakres działań PUP. Zapoznały wychowanków z formami pomocy, jakich udziela urząd pracy osobom bezrobotnym (m.in. doradztwo zawodowe, pośrednictwo pracy, szkolenia dla osób bezrobotnych, staże, wspomaganie osób chcących rozpocząć własną działalność gospodarczą). Mówiły o umiejętności poszukiwania zatrudnienia, instrumentach rynku pracy adresowanych dla osób bezrobotnych, formach wsparcia dla pracodawców zatrudniających bezrobotnych. Nie zabrakło również ciekawostek statystycznych – danych na temat zawodów deficytowych, nadwyżkowych i zrównoważonych. Prelegentki wymieniły także tzw. zawody przyszłości.
Głównym celem spotkania było przedstawienie młodzieży sytuacji ludzi młodych na niżańskim rynku pracy oraz form pomocy oferowanej przez Urząd Pracy osobom bezrobotnym, w szczególności ludziom młodym. Młodzież zapoznana została z zadaniami realizowanymi przez urząd pracy, zasadami dokonywania rejestracji w PUP i uzyskiwania statusu bezrobotnego oraz zasadami realizacji aktywnych form pomocy młodym bezrobotnym, w szczególności dofinansowywania podejmowania działalności gospodarczej lub tworzenia nowych miejsc pracy, organizacji staży i szkoleń oraz formami pomocy świadczonej m.in. przez doradców zawodowych.
#NiechŻyjePlaneta – kwiecień
W ramach akcji #NiechŻyjePlaneta w kwietniu w naszej szkole i w internacie podjęliśmy się wyzwania pod hasłem ,,Kupuj co polskie, a przy okazji dbaj o ziemię - stawiamy na produkty lokalne ”.
Polska żywność od lat ceniona jest w Europie za wysoką jakość i umiarkowaną cenę. Kupując lokalnie, przyczyniamy się także do ograniczenia ruchu wielkich ciężarówek, samolotów i statków, a tym samym minimalizacji ich szkodliwego wpływu na środowisko naturalne. Masowy transport powoduje większy ruch na drogach, duże zużycie paliwa i masową produkcję dwutlenku węgla, smogu oraz innych zanieczyszczeń do atmosfery. Wiąże się to także z koniecznością zatrudnienia łańcucha pośredników, koniecznością magazynowania i przepakowywania towaru, a tym samym produkcją dużej ilości odpadów. Dokonując codziennych zakupów, często wybieramy produkty z dalekich krajów, nie zauważając, że bez problemu dostępne są, w odpowiednim dla nich sezonie, ich lokalnie wytwarzane odpowiedniki. Im bliżej znajduje się zakład produkcyjny, tym lepiej: krótszy transport to niższa emisja CO2 do atmosfery oraz krótsze przechowywanie w chłodniach, a więc też niższe zużycie energii. Ponadto tradycyjny wyrób żywności zmniejsza zużycie wody, produkuje mniej odpadów, czyli pomaga w ochronie naszego środowiska naturalnego. Producenci lokalni to także niewielkie uprawy, które, ze względu na swój obszar, nie przyczyniają się do zmniejszania drzewostanu. Dlatego kupując lokalne produkty również troszczymy się o naszą planetę.
EKO – Kalendarz
MARZEC
03 marca - Dzień Środowiska Afrykańskiego
03 marca - Dzień Dzikiej Przyrody
17 marca - Światowy Dzień Mórz
17 marca - Dzień Mórz
20 marca - Dzień Wróbla
20 marca - Dzień bez Mięsa
21 marca - Pierwszy Dzień Wiosny
21 marca - Dzień Lasów
21 marca - Dzień Wierzby
22 marca - Światowy Dzień Wody
23 marca - Dzień Meteorologii
KWIECIEŃ
01 kwietnia - Dzień Ptaków
04 kwietnia - Dzień Zwierząt Bezdomnych
05 kwietnia - Dzień Leśnika i Drzewiarza
07 kwietnia - Dzień Bobrów
07 kwietnia - Światowy Dzień Zdrowia
16 kwietnia - Dzień Ochrony Słoni
18 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków
22 kwietnia - Dzień Ziemi
Na obchodach 231. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja
We wtorek 3 maja 2022 roku w Nisku miały miejsce obchody 231. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja, w których uczestniczyli także wychowankowie naszego internatu. Tegoroczne uroczystości tradycyjnie rozpoczęły się mszą św. w Sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodzin. Po niej nastąpiło złożenie kwiatów przed Figurą Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski, po czym wszyscy zgromadzeni w uroczystym korowodzie prowadzonym przez Reprezentacyjną Sekcję Taneczną Mażoretek NCK „Sokół" oraz Orkiestrę Dętą OSP z Zarzecza przeszli na Plac Wolności. Następnie przemówienia wygłosili Waldemar Ślusarczyk, Burmistrz Gminy i Miasta Nisko i Robert Bednarz, Starosta Powiatu Niżańskiego. Kolejnym elementem obchodów był Apel Pamięci, który zakończył się salwą honorową. Następnie odbyła się ceremonia składania kwiatów pod Pomnikiem Wdzięczności, którą rozpoczęły władze Gminy i Miasta Nisko oraz władze Powiatu Niżańskiego, służby mundurowe: Garnizonu Nisko, Wojskowej Komendy Uzupełnień, Komendy Powiatowej Policji w Nisku, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, Nadleśnictwa Rudnik nad Sanem, Związku Harcerstwa Polskiego – Komendy Hufca im. Szarych Szeregów w Nisku. Wiązanki kwiatów złożyły także ugrupowania polityczne oraz Towarzystwo Ziemi Niżańskiej oraz przedstawiciele oświaty i kultury.
Uroczystości na Placu Wolności zakończył pokaz artystyczny formacji Mażoretek.
#SprzątamyDlaPolski
Wychowankowie internatu włączyli się w akcję #SprzątamyDlaPolski, która odbywała się pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. 27 kwietnia 2022 roku uprzątnęli ze śmieci teren parku miejskiego.
Spotkanie z policjantem
29 kwietnia 2022 roku w internacie RCEZ w Nisku odbyło się spotkanie wychowanków z policjantem, podczas którego poruszano między innymi temat przestrzegania regulaminu internatu i odpowiedzialności karnej związanej z określonymi zachowaniami, w tym z fotografowaniem i upowszechnianiem zdjęć bez zgody osób fotografowanych. Tematyka cieszyła się dużym zainteresowaniem uczniów, o czym świadczyć mogły liczne pytania zadawane policjantom.
Spotkanie z absolwentem RCEZ w Nisku
W piątkowy wieczór 29 kwietnia 2022 roku młodszych kolegów z Ukrainy odwiedził w internacie absolwent naszej szkoły Vitalii Kryvuts, który obecnie jest studentem politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Podczas spotkania podzielił się z nimi swoim doświadczeniem z czasów nauki w technikum i z pierwszych miesięcy studiów. Zachęcał młodszych kolegów do systematycznej nauki, rozwijania się, podejmowania nowych wyzwań. Spotkanie upłynęło w serdecznej miłej atmosferze.
Pomoc dla Ukrainy
4 maja 2022 roku na Ukrainę pojechał nowy bus zakupiony ze zbiórek pieniężnych organizowanych w Polsce przez wolontariuszy z Ukrainy, w tym byłego ucznia naszej szkoły. Pojazd przeznaczony został dla oddziału artylerii walczącego z najeźdźcą na wschodzie kraju. Na Ukrainę pojechały także opatrunki, lekarstwa, środki czystości, żywność zbierane w internacie.
Święta Wielkanocne w internacie
Święta w internacie? Dwie Wielkanoce w ciągu jednego roku? Ależ tak !!!
Tegoroczne święta Wielkanocne zdecydowanie różnią się od poprzednich, ponieważ uczniowie z Ukrainy ze względu na trwającą wojnę zmuszeni byli pozostać w internacie. Towarzystwa dotrzymywali im koleżanki i koledzy z Białorusi, którzy także zdecydowali się świętować poza domem. A świętowaliśmy podwójnie: 17 kwietnia po polsku, z tradycyjnym żurkiem z jajkiem i kiełbasą, babkami wielkanocnymi i 23 kwietnia, kiedy Wielkanoc obchodzi prawosławie - już bardziej uroczyście, na bogato.
W Psiej Przystani
Kolejna wizyta w schonisku Psia Przystań w Stalowej Woli. Panie Małgorzata Frączek i Beata Bednarz dostarczyły do schroniska zebrane przez wolontariuszy koce, karmę i zakrętki.
Z życzeniami w Domu Pomocy Społecznej im. Józefa Gawła w Stalowej Woli
15 kwietnia 2022 roku kierownik internatu RCEZ w Nisku pani Małgorzata Frączek przekazała podopiecznym Domu Pomocy Społecznej im. Józefa Gawła w Stalowej Woli kartki z życzeniami świątecznymi oraz ozdoby wielkanocne wykonane przez uczniów i wychowawców internatu w ramach warsztatów plastycznych. Te drobne upominki a przede wszystkim pamięć sprawiły seniorom wiele radości.
#NiechŻyjePlaneta – marzec
W ramach akcji #NiechŻyjePlaneta w marcu, w naszej szkole i w internacie podjęliśmy się wyzwania pod hasłem ,,Dom wolny od chemii”
Detergenty, czyli syntetyczne substancje czyszczące, których używamy na co dzień w domu, nie są dobrym rozwiązaniem, gdy zależy nam na bezpieczeństwie, zdrowiu i ekologicznym środowisku. Nie są one też często tanie, bo ładnie opakowane i często reklamowane w TV środki czystości potrafią kosztować całkiem sporo. Jako alternatywę możemy wybrać eko – produkty , czyli środki czystości opatrzone znakiem ,,Eko” na etykiecie, są to produkty ekologiczne. Ekologiczne detergenty są alternatywą dla domowych środków czystości, których zwyczajnie czasami nie mamy czasu zrobić. Ekologiczne produkty oczywiście są zdrowszą i bezpieczniejszą alternatywą dla chemicznych detergentów. Ekologiczność środków czystości potwierdzają certyfikaty takie jak ECOGARANTIE, EcoControl, Soil Association, ICEA, Ecocert. Na ich opakowaniach często widoczne są też loga potwierdzające, że produkt nie był testowany na zwierzętach, jest wegański i nie powoduje alergii. Coraz więcej osób ulega też modzie na naturalne, domowe detergenty. To bardzo dobry trend - takie środki są nie tylko ekologiczne, ale też bezpieczniejsze dla naszego zdrowia i... tańsze od sklepowych produktów. Wbrew pozorom bardzo łatwo samodzielnie wykonać proszek do prania, płyn do mycia podłogi czy mleczko do czyszczenia łazienki. Większość naturalnych środków czyszczących składa się z kilku podstawowych produktów, o naturalnym działaniu czyszczącym, bakteriobójczym, rozpuszczającym tłuszcz i rdzę.
Na wystawie „OBLICZA IKONY”
Po raz pierwszy Niżańskie Centrum Historii i Tradycji ma okazję gościć w swojej galerii sztukę sakralną – ikonę. Na wystawie zaprezentowane są prace wykonane przez pięciu artystów: Urszulę Olszową z córkami Karoliną i Marią – z Majdanu Golczańskiego, Natalię Turek – z Tarnobrzega oraz Adama Szybkę – z Niska. Obecni na wernisażu wychowankowie internatu mieli okazję podziwiać zarówno tradycyjnie pisane ikony jak i obrazy inspirowane ikonami.
CYKL WARSZTATÓW OZDÓB WIELKANOCNYCH W INTERNACIE RCEZ
Od dnia 28 marca 2022r. w Internacie RCEZ w Nisku rozpoczął się cykl warsztatów ozdób wielkanocnych. Uczniowie wspólnie z wychowawcami wykonywali ozdoby wielkanocne, które następnie zostaną przekazane dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej im. Józefa Gawła w Stalowej Woli. W ramach warsztatów powstały wielkanocne kartki z życzeniami świątecznymi, ozdobne jaja i stroiki świąteczne. Uczniowie z wielką chęcią zaangażowali się artystycznie i w kreatywny sposób podeszli do warsztatów. Dużym zainteresowaniem cieszyło się wykonywanie ozdób metodą decoupage oraz dekorowanie jaj za pomocą aksamitnych tasiemek.
Światowy Dzień Sportu i Światowy Dzień Tenisa Stołowego
w internacie RCEZ w Nisku
W ramach Światowego Dnia Sportu i Światowego Dnia Tenisa Stołowego w środę 6 kwietnia 2022 roku w naszym internacie odbył się turniej tenisa stołowego zorganizowany przez wychowawców internatu. Nad przebiegiem turnieju czuwali Pani Justyna Solarz-Mazur oraz Pan Kamil Kokoszka. Turniej cieszył się dużym zainteresowaniem, zarówno wśród uczestników, jak i kibicujących im uczniów.
Ośmioro uczestników zmierzyło się ze sobą w rozgrywkach tenisowych, a zwycięstwo wywalczył Andrii Kotovych. Drugie miejsce zajął Maksym Pyshniuk, a trzecie Illia Kolomiiets. Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe. Pozostali uczestnicy turnieju – Mykhailo Lutaiev, Bogdan Demianiuk, Andrii Yuraszczuk, Vitalii Natalevych, Nikita Kovanda otrzymali słodkie nagrody pocieszenia.
Na wernisażu wystawy Mariana Pelica
10 marca 2022 roku grupa wychowanków internatu obejrzała w Niżańskim Centrum Historii i Tradycji wystawę fotografii Mariana Pelica.
To fotograf, długoletni pracownik Niżańskiego Centrum Kultury "Sokół" w Nisku (od 1978 do 2021 roku). Jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Rzeszowie, specjalność- metaloplastyka. W latach 80-tych był członkiem klubu fotograficznego "Fenix", działającym przy zakładowym Domu Kultury Huty Stalowa Wola. W tym czasie współpracował z miesięcznikiem młodzieżowym TIM, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Sandomierzu oraz Krajową Agencją Wydawniczą – oddział Rzeszów. W 1989 roku otrzymał stypendium twórcze wojewody tarnobrzeskiego w uznaniu dla dotychczasowego dorobku artystycznego. Jego prace prezentowane były na wystawach m.in. w Warszawie, Rzeszowie, Kielcach, Ustrzykach Dolnych. Były także wielokrotnie nagradzane w prestiżowych konkursach. W 2016 roku został uhonorowany statuetką "Działacz Kultury" przez Burmistrza Gminy i Miasta Nisko.
Pan Marian Pelic pracował w Niżańskim Centrum Kultury „Sokół” ponad czterdzieści lat. Przez ten czas niestrudzenie dokumentował życie kulturalne i społeczne mieszkańców Niska, tworzył rozliczne scenografie, dekoracje artystycznych przedsięwzięć. Pod koniec grudnia przeszedł na zasłużoną emeryturę. Wystawa w Nisku jest pewnego rodzaju pożegnaniem i rozpoczęciem nowego etapu na drodze artysty. Oglądając najnowszą wystawę w NCHiT mamy szansę poznać Mariana Pelica jako wrażliwego artystę, który dostrzega interesujące detale i potrafi zatrzymać w kadrze ulotne chwile. Na wystawie znajduje się kilkanaście, zróżnicowanych pod względem tematyki i techniki prac pochodzących z różnych okresów twórczości.
Dzień Kobiet
Międzynarodowy Dzień Kobiet jest obchodzony w wielu państwach całego świata. Tego dnia uznawane są zasługi wszystkich kobiet bez względu na podziały narodowościowe, etniczne, językowe, kulturowe, gospodarcze czy polityczne. Jest to okazja, by spojrzeć wstecz na zmagania i dokonania z przeszłości, a co ważniejsze, by spojrzeć w przyszłość i zwrócić uwagę na niewykorzystany potencjał oraz możliwości, jakie otwierają się przed następnymi pokoleniami kobiet.
Rok 1975 został ogłoszony Międzynarodowym Rokiem Kobiet. W tym roku po raz pierwszy obchodzono na świecie Międzynarodowy Dzień Kobiet (8 marca). Dwa lata później, Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję, na mocy której Dzień Praw Kobiet i Pokoju na Świecie mógł być obchodzony w dowolnie wybranym przez Państwa Członkowskie dniu, zgodnie z tradycją danego kraju. Przyjmując rezolucję Zgromadzenie Ogólne uznało znaczącą rolę kobiet w rozwoju społecznym oraz procesach pokojowych. Wezwało również do zakończenia dyskryminacji oraz udzielenia większego wsparcia kobietom, aby mogły w pełni i na równych prawach uczestniczyć w życiu społeczno-politycznym.
Z okazji Dnia Kobiet chłopcy mieszkający w internacie przygotowali niespodzianki dla dziewcząt - tradycyjne życzenia, poczęstunek oraz możliwość skorzystania z profesjonalnego makijażu.
#NiechŻyjePlaneta – luty
W ramach akcji #NiechŻyjePlaneta w lutym, w naszej szkole i w internacie podjęliśmy się wyzwania pod hasłem ,,Chodzimy wszędzie z własną torbą”.
Dlaczego warto zrezygnować z plastikowych reklamówek?
Bo są złe. Korzystamy z nich przez kilka minut, potem lądują w śmietniku i rozkładają się przez kilkaset lat. Nawet jeśli wyrzucicie je do tworzyw sztucznych, to istnieje bardzo mała szansa na ich recykling. Po pierwsze, to się nie opłaca. Według informacji uzyskanych od przedsiębiorcy zajmującego się przetwarzaniem tworzyw sztucznych, ilość materiału uzyskanego z przetwarzania reklamówek nijak się ma do kosztów. Po drugie, każdy rodzaj plastiku powinien być poddany innemu procesowi recyklingu. Pierwszą alternatywą dla plastikowych reklamówek, jaka przychodzi wszystkim do głowy, są oczywiście torby bawełniane. I faktycznie, można je już zobaczyć wszędzie, a większość z nas posiada w domu ich niemałą kolekcję, mimo że nigdy żadnej nie kupił 😉 Bardzo fajnym pomysłem jest zapakowanie zakupów w karton. Nietrudno w sklepie znaleźć taki, który będzie odpowiadał naszym potrzebom.
#NiechŻyjePlaneta – styczeń
W ramach akcji #NiechŻyjePlaneta w styczniu , w naszej szkole i w internacie podjęliśmy się wyzwania pod hasłem ,,Segregowanie odpadów i ich recykling”.
Odkąd segregacja odpadów stała się w wielu miejscach obowiązkiem, siłą rzeczy nauczyliśmy się poświęcania większej uwagi temu, co wyrzucamy do kosza. Okazuje się jednak, że zrecyklingować da się właściwie wszystko i można to robić jeszcze efektywniej. Większość towarów, które kupujemy w sklepach, jest wykonana z plastiku, szkła, papieru oraz aluminium i innych metali, czyli tworzyw, które możemy ponownie wykorzystać. Posegregowane przestaje być śmieciem – staje się wartościowym surowcem. Recykling pozwala na oszczędność energii, surowców i środowiska naturalnego. Każda wykorzystana ponownie szklana butelka to oszczędność energii potrzebnej do oświetlenia pokoju żarówką przez 4 godziny, dlatego warto segregować odpady i dbać o naszą planetę.
Pomoc dla Ukrainy
W Internacie RCEZ w Nisku trwa całodobowa zbiórka darów dla Ukrainy. Pracownicy i uczniowie RCEZ oraz mieszkańcy Niska ofiarowali znaczną ilość odzieży, koców, środków czystości i higieny osobistej, pampersów dla dzieci, zabawek, medykamentów, żywność, czajniki, latarki, plecaki, torby itp. Część darów została już dostarczona na granicę polsko-ukraińską, inne przekazano do punktu zbioru darów znajdującego się w budynku Mostostalu w Stalowej Woli.
Nasi uczniowie w ramach wolontariatu biorą udział w segregowaniu darów oraz organizują zabawy dzieciom z ukraińskich domów dziecka, które obecnie czasowo przebywają w Stalowej Woli.
1 marca – Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Został on ustanowiony przez Sejm RP w 2011 r., aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawiali się narzuconej siłą władzy komunistycznej.
Kim byli „Żołnierze Wyklęci”?
„Żołnierze Wyklęci” to żołnierze powojennego podziemia antykomunistycznego, którzy przeciwstawiali się narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. Termin ten obejmuje niejednorodną grupę – od małych organizacji uczniowskich, przez podziemne drużyny harcerskie, lokalne grupy zbrojne, aż po ogólnopolskie organizacje polityczne i wojskowe. W propagandzie Polski Ludowej „Żołnierze Wyklęci” byli określani mianem „bandytów reakcyjnego podziemia” i „wrogów ludu”.
„Żołnierze Wyklęci” byli najliczniejszą w Europie antykomunistyczną konspiracją zbrojną. Działali na terenie całej Polski, w tym także na Kresach Wschodnich.
Przyjmuje się, że w latach 1944-1963 przez antykomunistyczną konspirację przewinęło się do 300 tys. osób. Podawane są też inne szacunki, które wskazują, że w okresie 1944-1956 przez wszystkie organizacje podziemia antykomunistycznego (grupy o charakterze zbrojnym, organizacje cywilne o charakterze antykomunistycznym) przewinęło się ok. 120 tys. osób, a w samych oddziałach bojowych walczyło ok. 20-25 tys. osób.
Działania podziemia antykomunistycznego
Działania podziemia antykomunistycznego były w większości wymierzone w oddziały UB, KBW czy MO. Odpowiedzią na te akcje były represje i prześladowania. W walkach podziemia z władzą zginęło ok. 9 tys. konspiratorów. Kolejnych kilka tysięcy zostało zamordowanych na podstawie fikcyjnych wyroków sądów lub zmarło w więzieniach.
Fenomen powojennej konspiracji niepodległościowej polega m.in. na tym, że była ona – aż do powstania „Solidarności” – najlepiej zorganizowaną formą oporu społeczeństwa polskiego wobec władzy komunistycznej. „Żołnierze Wyklęci” są dla wielu wzorem postawy patriotycznej i obywatelskiej.
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest obchodzony od 2011 r. Ustawę o ustanowieniu tego święta skierował do Sejmu RP śp. Prezydent RP Lech Kaczyński. – Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny – podkreślił Lech Kaczyński. Ustawa została uchwalona 3 lutego 2011 r.
Wybór daty nie jest przypadkowy. Upamiętnia on mord dokonany na przywódcach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Zginęli oni 1 marca 1951 r. w więzieniu przy ul. Rakowieckiej od strzału w tył głowy. Tworzyli kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.
"Żołnierze Wyklęci" z okolic Stalowej Woli i Niska
- Franciszek Słowik ps."Smoła" – żołnierz WP w kampanii wrześniowej 1939, placówki ZWZ Chwałowice, placówki AK Radomyśl, WiN, członek NSZZ Solidarność w Stalowej Woli
- kpt.Tadeusz Gajda ps."Tarzan" – niezłomny żołnierz NOW, AK i dowódca NZW
- mjr Maria Mirecka-Loryś ps."Marta" – komendantka NOWK, WSK-AK, NZWK
- ppor.Józef Gajda ps."Zawisza"- żołnierz WP, NOW, AK, NZW
- mjr Franciszek Przysiężniak ps."Ojciec Jan" – legendarny dowódca podkarpackiego oddziału leśnego NOW-AK, późniejszy komendant antykomunistycznego NZW
- Janina Oleszkiewicz-Przysiężniak ps."Jaga" – łączniczka NOW, AK, NZW
- ppor Kazimierz Moskal ps."Brzezina", "Bosak", "Budulski"- pochodzący z Pilchowa były komendant rozwadowskiej placówki AK
- Kazimierz Gajda ps."Orlę" – żołnierz partyzanckiego oddziału NOW-AK "Ojca Jana" Franciszka Przysiężniaka, żołnierz oddziału NZW "Majki" Stanisława Pelczara, oddziału NZW "Tarzana" Tadeusza Gajdy
- Kazimierz Mioduszewski ps."Powolny" – stalowowolski "Żołnierz Wyklęty" partyzanckiego oddziału AK "Kmicica" Jana Orła
- Józef Magda – żołnierz placówki "Wilcze Łyko"AK w Rozwadowie, żołnierz WiN (rada Nisko)
- Wacław Górski ps."Żmuda"- żołnierz niezłomny stalowowolskiego wywiadu strategicznego AK i WiN
- Rudolf Golik ps."Zych", "Zagłoba" – żołnierz ZWZ AK Rozwadów oraz WiN
- Marian Krzemiński ps."Dan" – żołnierz NZW, partyzant oddziału "Tarzana"
- ppor.Bolesław Maślach ps."Ryś" – żołmierz AK i NZW
- Józef Ciołkosz ps."Konar" – niezłomny rozwadowskiej AK i WiN
- Władysław Kuchno – "Żołnierz Wyklęty" antykomunistycznego NZW
- Jadwiga Gajda-Gawryś ps."Jadzia" – łączniczka oddziału NZW "Tarzana" Tadeusza Gajdy
- Bolesław Usow ps."Konar" – dowódca w NOW-AK i NZW
- mjr Marcin Kusiński ps.'Kruk" – żołnierz WP II RP, komendant NOW, AK i NZW
- Andrzej Kiszka ps."Dąb" – jeden z ostatnich, najdłużej ukrywających się "Żołnierzy Wyklętych", żołnierz Bch, AK, NOWi NZW
EKO – Kalendarz
STYCZEŃ
08 stycznia - Dzień Sprzątania Biurka
18 stycznia - Dzień Bałwana
20 stycznia - Dzień Pingwinów
21 stycznia - Dzień Babci i Dzień Dziadka
23 stycznia - Dzień Bez Opakowań Foliowych
LUTY
01 lutego - Dzień bez oleju palmowego
02 lutego - Dzień Mokradeł
11 lutego - Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej
12 lutego - Dzień Darwina
15 lutego - Dzień Wielorybów
16 lutego - Dzień Listonoszy i Doręczycieli Przesyłek Pocztowych
17 lutego - Dzień Kota
18 lutego - Dzień Baterii
21 lutego - Dzień Języka Ojczystego
27 lutego - Dzień Organizacji Społecznych
27 lutego - Dzień Niedźwiedzia Polarnego
Na wystawie szopek bożonarodzeniowych
21.01.2022 r. wychowankowie internatu RCEZ byli na wystawie pokonkursowych szopek bożonarodzeniowych. Konkurs ma już swoje stałe miejsce w kalendarzu imprez Niżańskiego Centrum Kultury „Sokół”, po raz pierwszy został ogłoszony w grudniu 2006 roku. Od tego czasu co roku do NCK wpływa kilkadziesiąt szopek wykonanych przez dzieci i młodzież. Konkursowe prace wykonane były z bardzo różnych materiałów. Wykonawcy wykorzystali papier, drewno, korę, plastelinę, masę solną, i inne różnorodne materiały dekoracyjne. Polecamy obejrzeć wystawę wszystkim "artystycznym duszom":)
Kolejne spotkanie z historią średniowiecza w Niżańskim Centrum Historii i Tradycji
W piątkowe popołudnie 14 stycznia 2022 roku grupa wychowanków internatu wysłuchała kolejnego wykładu z cyklu „Wieki niezupełnie ciemne”, pt. „Wokół ciała w średniowieczu”.
Tym razem w fascynującą podróż w czasie zabrali nas prelegenci: Marcin Folta i Tomasz Żbik. Obalili mity na temat postrzegania spraw cielesnych przez ludzi epoki średniowiecza. W zajmujący sposób przybliżyli aspekty higieny w wiekach średnich, okraszając wypowiedzi barwnymi ciekawostkami. Słuchacze dowiedzieli się także, jakie choroby i epidemie nękały ludzi w tamtych czasach. Poznaliśmy średniowieczne kanony piękna, które jak się okazuje mają swoje odbicie także w dzisiejszych standardach urody. Ciekawostką było to, jak ludzie w wiekach średnich wyobrażali sobie legendarne ludy zamieszkujące odległe krainy. Na koniec zebrani wysłuchali, nawiązującej do prezentowanego obrazu Petera Bruegla „Walka postu z karnawałem”, piosenki Jacka Kaczmarskiego. Zawiera ona słowa znakomicie oddające dylemat człowieka średniowiecznego: „Dusza moja – pragnie postu, ciało – karnawału!”
Spotkanie z policjantem
O tym, jak nie stać się ofiarą wyzysku przez nieuczciwych pracodawców, przestępstwa handlu ludźmi i gdzie szukać pomocy, dowiedzieli się wychowankowie internatu podczas spotkania z pracownikiem Komendy Powiatowej Policji w Nisku panią sierżant Katarzyną Pracało w dniu 14 stycznia 2022 roku. Tematyka spotkania cieszyła się dużym zainteresowaniem wychowanków.
#NiechŻyjePlaneta – grudzień
W ramach akcji #NiechŻyjePlaneta w grudniu w naszej szkole i w internacie podjęliśmy się wyzwania pod hasłem ,, Wyjmujemy wtyczki z gniazdek ”.
W dzisiejszych czasach bardzo ważne jest, aby wyrobić w sobie nawyk wyciągania wtyczek z gniazdka, gdy nie muszą one w nich tkwić. Raz, że zaoszczędzamy pieniądze, dwa, że nasze elektrownie nie muszą pracować na marne. Razem dbamy o naszą planetę i środowisko!
EKO – Kalendarz
LISTOPAD
3 listopada - Światowy Dzień Rzucania Palenia
3 listopada - Hubertus (święto leśników)
6 listopada - Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Wyzyskowi Środowiska Naturalnego podczas Wojen i Konfliktów Zbrojnych
25 listopada - Dzień Bez Futra
28 listopada- Międzynarodowy Dzień Bez Zakupów
GRUDZIEŃ
10 grudnia -Międzynarodowy Dzień Praw Zwierząt
11 grudnia -Międzynarodowy Dzień Terenów Górskich
20 grudnia - Dzień Ryby
21 lub 22 - Pierwszy Dzień Zimy
Z najlepszymi życzeniami
Przygotowywane przez uczniów i wychowawców w okresie przedświątecznym kartki z życzeniami, bombki i inne dekoracje świąteczne przekazane zostały między innymi pracownikom Jednostki Wojskowej w Nisku, Komendy Powiatowej Policji w Nisku, Szpitala Powiatowego w Nisku.
Drobne upominki z życzeniami otrzymali również podopieczni Domu Pomocy Społecznej im.Józefa Gawła w Stalowej Woli.