Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Oplatek192020Święta Bożego Narodzenia już za nami. Był to magiczny czas pełen radości i szczęścia – czas radosnego świętowania, kolędowania, łamania się opłatkiem i składania sobie życzeń.

W ostatnim dniu nauki 2019 roku, 20 grudnia, uczniowie naszej szkoły przygotowali widowisko, którego myślą przewodnią był sens wigilijnego wieczoru. Przekonywali nas, że to najbardziej uroczysty i wzruszający  wieczór roku, wyzwalający w ludziach najlepsze uczucia…. I że kiedy „za oknem jest zimno i zupełnie ciemno, a w domu ciepło i dziwnie urokliwie”- warto „podzielić się także naszym strachem, strapieniem, naszymi wątpliwościami i że przełamanie się opłatkiem, to przełamanie się tym, co najbardziej boli”.

Uczniów przygotowali pani Paulina Haliniak,  pan Roman Podgórski, pan Andrzej Bylicki, scenografię stworzyli pani Halina Wiącek i pan Marek Wojtyna, zaś „muzycznie” uczniów przygotował pan Grzegorz Malmon.

„Usiąść przy Okrągłym Stole, aby iść dalej” – droga do demokracji w Polsce

IMG 8384Uczniowie klasy 3B i 3D usiedli przy okrągłym stole by porozmawiać o komunizmie w Polsce oraz jego upadku. Impulsem do podjęcia tej dyskusji była 30 rocznica upadku komunizmu w Polsce i Europie oraz wydarzeń związanych z Aksamitną Rewolucją w ówczesnej Czechosłowacji. Spojena Skola z Detvy (Słowacja), z którą RCEZ od 3 lat prowadzi współpracę w ramach różnych przedsięwzięć, zaproponowała zorganizowanie wspólnego wydarzenia związanego z rocznicami. W ramach przedsięwzięcia, uczniowie klasy 4A opracowali prezentacje na temat „Solidarności”, okrągłego stołu oraz wyborów czerwcowych 1989 r. w dwóch wersjach językowych. Aleksandra Dul i Patrycja Wolak z klasy 3C przygotowały tematyczne plakaty. Materiały te zostały zaprezentowane społeczności szkolnej naszego partnera, zaś nasza szkoła otrzymała prezentacje oraz inne projekty przygotowane przez uczniów ze Słowacji.  

Finałem akcji była dyskusja przeprowadzona 13 grudnia. Wybór daty był nieprzypadkowy – tego dnia, w roku 1981, wprowadzono w Polsce stan wojenny; tragiczne wydarzenie, które niewątpliwie miało wpływ na budowanie postaw sprzeciwu wobec ówczesnych władz oraz systemu i w konsekwencji przyczyniło się do późniejszych transformacji w Polsce i w regionie. Obrady szkolnego okrągłego stołu otworzył Pan dyrektor Wacław Piędel, który przypomniał wydarzenia związane ze stanem wojennym i sytuację ówczesnej Polski. Następnie uczniowie wzięli udział w dyskusji przygotowanej i prowadzonej przez nauczycielkę historii Annę Brak – w zajęciach czynnie wziął udział także Pan Dyrektor, który przedstawił kilka autentycznych, z życia wziętych historii z tego trudnego dla Polski okresu. Uczniowie w trakcie „burzy mózgów” opisywali cechy komunizmu, a także zastanawiali się nad przyczynami powstania „Solidarności” oraz wprowadzenia stanu wojennego. Następnie, dyskutujący skupili się na reformach okrągłego stołu oraz przyczynach sukcesu wyborów czerwcowych dla opozycji. Po zamknięciu dyskusji dotyczącej wydarzeń w Polsce, zaprezentowane zostały projekty w języku angielskim, przygotowane przez uczniów ze Słowacji, uzupełnione komentarzem Pani Anny Brak. Nasi uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli prezentacje w opisujące wydarzenia związane z Aksamitną Rewolucją, jej przyczynami oraz skutkami.

IMG 8388 IMG 8393 IMG 8396

IMG 8409 IMG 8420 IMG 8429

erasmus logotyp

4 do pracy14 grudnia 2019 r. do Niska wróciła grupa 4 uczniów Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku kształcących się w zawodzie technik informatyk oraz technik grafiki i poligrafii cyfrowej, która  przebywała od 17.11.2019 r. na praktykach zawodowych w Mallow w ramach projektu „Europejskie mobilności szansą na sukces zawodowy” (Erasmus+, sektor: Kształcenie i szkolenia zawodowe). Uczniowie realizowali uzgodnione programy staży w kilku firmach specjalizujących się w branży informatycznej i poligraficznej, zlokalizowanych w Mallow oraz Cork (Irlandia) Była to firma Mallow Printing Works  działająca w branży poligraficznej od 60 lat. Posiada nowoczesne studio projektowe oraz wyposażoną w wysokiej jakości sprzęt salę produkcyjną, na której powstają różnego typu materiały i gadżety promocyjne i reklamowe. Uczniowie zajmowali się opracowywaniem projektów do wydruku oraz publikacji elektronicznej, a także obróbką półproduktów. Praktykanci w zawodzie technik informatyk odbywali staże w firmach Cash Connectors oraz IT Outlet, zlokalizowanych w Cork, drugim co do wielkości mieście w Irlandii. Uczestnicy projektu, w ramach swoich obowiązków, wykonywali zadania związane z naprawą komputerów stacjonarnych oraz laptopów, instalowaniem i konfigurowaniem systemów operacyjnych i różnego typu oprogramowania, tworzeniem baz danych.

CertyfikatyPraca w środowisku międzynarodowym stanowi wyzwanie, ale jednocześnie niesie szereg korzyści, takich jak wzmacnianie poczucia przynależności do kultury europejskiej, przełamywanie uprzedzeń, budowanie samodzielności, doskonalenie umiejętności w zakresie języków obcych. Bardzo istotnym rezultatem jest również podniesienie samooceny, co jest zauważalne u wielu uczestników. Z rozmów przeprowadzonych z pracodawcami wynika, że uczniowie posiadają bardzo dobre kompetencje zawodowe oraz językowe. Wykazywali się gotowością do podejmowania wyzwań oraz nabywania nowych umiejętności. Pracodawcy wysoko ocenili jakość ich pracy. Stażyści zwiedzali Irlandię, m.in. Cork oraz stolicę kraju, Dublin. Opiekę  w czasie pobytu w Irlandii sprawowały: Grażyna Suchecka i Malwina Drzewi.

Dawid 1 Dawid graficy jaskinia Klif

Klif1 Krzysiek Mallow1 Maryna Mik

Projekt „Europejskie mobilności szansą na sukces zawodowy” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+

Dokument odzwierciedla jedynie stanowisko autora. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nim zawartość merytoryczną ani za sposób wykorzystania zawartych w nim informacji

logo hejt

20191114 112758Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku realizuje projekt Wyrażam siebie. Nie bawię się w hejt. w ramach programu Ponadnarodowa mobilność uczniów POWER. Od początku roku szkolnego zostały przeprowadzone działania organizacyjne związane z wdrożeniem projektu, rekrutacja 24 uczestników projektu spośród uczniów szkoły oraz odbyły się wizyty przygotowawcze w szkołach Andrej Sládkovi ˇc Highschool z Krupiny na Słowacji oraz Technical High School Bals w Rumunii. W wizytach przygotowawczych udział wzięły: Danuta Pokora, Magdalena Urbanik i Krystyna Potaczała.

W trakcie wizyt przygotowawczych zostały omówione działania podczas mobilności uczniów a także organizacja transportu, zakwaterowania, wyżywienia i czasu wolnego.

Obecnie trwają przygotowania do mobilności. Uczniowie wezmą udział w zajęciach z języka angielskiego, informatyki, w przygotowaniu mentalnym, kulturowym i tematycznym. Wyjazdy uczniów mają na celu wzmocnienie przekrojowych kompetencji kluczowych.

20191114 113208 20191114 114811 20191115 104041 75594384 1416609838497601 3206821547553587200 n

76636712 551033272397883 274373694963318784 n 78751866 442543349792740 7221647016101675008 n

W roku szkolnym 2019/2020 odbędzie się I edycja ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawach Ucznia organizowanego przez Fundację na rzecz praw ucznia. Konkurs składać się będzie z 3 etapów: szkolnego, wojewódzkiego i ogólnopolskiego, a pula nagród finansowych wyniesie 5 000 zł.

Etap szkolny odbędzie się 9 stycznia 2020 r. o godzinie 10:00. Pytania przygotuje Fundacja oraz zaproszeni do współpracy eksperci w dziedzinie praw dziecka lub ucznia.

Etap wojewódzki polegał będzie na przygotowaniu pracy pisemnej albo materiału wideo na temat tego, czym są prawa ucznia i jak można ich bronić. Wymagania merytoryczno-techniczne określa Regulamin zamieszczony na stronie Fundacji.

Wybranych 30 finalistów zmierzy się, 7 kwietnia 2020 r. w Poznaniu, z zagadnieniami dotyczącymi praw ucznia. 5 najlepszych osób otrzyma, proporcjonalnie do zajętej lokaty, nagrody finansowe w łącznej wysokości 5 000 zł. Wszyscy finaliści zdobędą nagrody rzeczowe.

Zainteresowanych konkursem uczniów prosimy o zgłaszanie się do Pani Beaty Piasny do 20.12.2019 roku w celu zapoznania się ze szczegółami konkursu.


PAMIĘTAJ !!!

UCZEŃ, KTÓRY ZNA SWOJE PRAWA JEST W STANIE ŚWIADOMIE
Z NICH KORZYSTAĆ.

Zapraszamy bardzo serdecznie do udziału.

Copyright © 2015. All Rights Reserved.