Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

 

Naszym tegorocznym Maturzystom – kl. 4A, 4B, 4C, 4D, 4E i 6LOdD życzymy wszystkiego najlepszego, połamania pióra (oczywiście tego z czarnym atramentem!), optymizmu i dużo wiary we własne siły.

Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie.

Konstytucja 3 maja - Ustawa Rządowa z dnia 3 maja została uchwalona 3 maja 1791 roku. Była ustawą regulującą ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją.

Konstytucja 3 maja została ustanowiona ustawą rządową przyjętą tego dnia przez sejm. Została zaprojektowana w celu zlikwidowania obecnych od dawna wad opartego na wolnej elekcji i demokracji szlacheckiej systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Konstytucja zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, odbierając prawo głosu i decyzji w sprawach państwa szlachcie nieposiadającej ziemi (gołocie), wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa, w ten sposób łagodząc najgorsze nadużycia pańszczyzny.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – polskie święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004, obchodzone między świętami państwowymi: 1 maja (zwanym Świętem Pracy) i 3 maja (Świętem Narodowym 3 Maja). Oprócz Polski, święto własnej flagi obchodzi się również w licznych innych krajach, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Argentynie, Finlandii, Turkmenistanie, na Litwie, Ukrainie i w Chinach.

Dzień Flagi Państwowej Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony jest w Polsce 2 maja, a jego główną rolą jest popularyzowanie wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Barwy widniejące na fladze państwowej są jednym z ważniejszych elementów tożsamości narodowej. Polskie barwy narodowe kształtowały się na przestrzeni wielu stuleci i mają jako jedne z niewielu pochodzenie heraldyczne. Dzień flagi jest jednym z najmłodszych świąt państwowych dlatego tym bardziej powinno się go propagować i jak najwięcej o nim mówić, przecież w każdym z nas bije biało-czerwone serce.

Więcej informacji: http://www.dzienflagi.org

 

Wychowawcy internatu działającego przy Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku, zorganizowali wyjazd dla młodzieży do Rzeszowa. Wychowankowie, którzy uczestniczyli w wycieczce mieli możliwość obejrzenia musicalu pt. "Piękna i Bestia" w kinie Helios w Galerii Rzeszów. Następnym celem wycieczki było zwiedzanie miasta. Opiekunowie, którymi byli: Danuta Pokora, Krzysztof Gawryś, Andrzej Bylicki i Janusz Kostyra, zadbali o to aby uczniowie poznali także historię i architekturę stolicy województwa podkarpackiego.

Obejrzyj galerię zdjęć.

Uczniowie Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku, najliczniejszą reprezentacją na Festiwalu Naukowym E(x)plory w Polsce.

Elektronicy – innowatorzy z RCEZ, to najliczniejsza grupa młodzieży szkolnej, która dostała się do ostatniego etapu konkursu naukowego E(x)plory. Wykonanie i badania przedwzmacniacza gramofonowego lampowego, podajnik leku dla pszczół, magnetyczno - elektrostatyczny - wodny filtr powietrza, zastosowanie baterii fotowoltaicznej w samochodzie osobowym, automatyczny zamek do drzwi dla niepełnosprawnych, wykonanie i badanie wzmacniacza akustycznego do zadań specjalnych - to tylko niektóre tematy badań młodych naukowców, które zostaną zaprezentowane 26 maja 2017 r. podczas Festiwalu Naukowego E(x)plory w Regionalnym Centrum Naukowo - Technologicznym, Podzamcze k/Chęcin.

Marian Chrapko, jeden z opiekunów młodzieży w konkursie uważa, że „współcześnie słychać narzekania na pokolenie, które wszystkiego dowiaduje się z YouTube’a i nie ma ambicji jednak młodzi ludzie, elektronicy – innowatorzy z RCEZ nie tylko odbiegają od tego niechlubnego schematu, ale też po prostu zawstydzają otoczenie swoim talentem i wszechstronnością. Ogromnym wyzwaniem, jakie stoi przed nami wszystkimi-mówi dalej M.Chrapko, jest stwarzanie warunków, które pozwolą młodym Polakom rozwijać swoje pasje tutaj w niżańskim elektryku. Chcemy pokazać młodzieży, że w naszym kraju też można się realizować. Pokazać przyjazną dla ucznia szkołę, instytucje naukowe oraz innowacyjne firmy, które mogą pomóc im w rozwoju”.

Konkurs Naukowy E(x)plory, to największy i najbardziej masowy konkurs w Polsce. Skierowany jest do osób w wieku 14-20 lat, które są twórcami projektów naukowych, rozwijają swoje zainteresowania i chcą poszerzać wiedzę. Festiwal E(x)plory to jednak nie tylko konkurs dla młodych naukowców, ale także bezprecedensowe wydarzenie dla wszystkich osób pasjonujących się nauką i innowacyjnymi technologiami. Na odwiedzających czekają targi naukowo-technologiczne, pokazy, wykłady, warsztaty i wiele innych atrakcji.

Czytaj więcej...

Copyright © 2015. All Rights Reserved.