Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

iw 18paragraf9 listopada 2017 r. w Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku, odbył się I etap Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie organizowanej przez Wyższą Szkołę Prawa i Administracji Rzeszowską Szkołę Wyższą.

Zakres tematyczny Olimpiady obejmował następujące dziedziny nauki: prawoznawstwo, prawo cywilne, prawo konstytucyjne, prawa człowieka, historię państwa i prawa oraz wiedzę o społeczeństwie. Celem interdyscyplinarnej Ogólnopolskiej Olimpiady o Państwie i Prawie jest szerzenie wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych wiedzy z zakresu szeroko pojmowanej problematyki dotyczącej przede wszystkim-państwa, prawa, zasad i procedur demokratycznych, Unii Europejskiej, Praw Człowieka a również podnoszenie świadomości prawnej młodzieży, kształtowanie podstaw praworządności i szacunku dla prawa.

W I etapie Olimpiady uczestniczyło 9 uczniów naszej szkoły (z klas II T oraz II A) spośród których-7 zakwalifikowało się do II okręgowego etapu, ustalonego na dzień 7 marca 2018 r. przez Komisje Okręgowe w poszczególnych województwach.

Iwona Stefańska

erasmus logotyp

25158131 1717971361554968 6655272638748331028 nUczniowie Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku wzięli udział w pierwszej mobilności, która odbyła się w dniach od 04 do 8 grudnia 2017 r w Detvie na Słowacji. Wyjazd był możliwy dzięki realizacji pierwszego projektu kulturowego „Tradycje bez granic. Podróż wokół regionalnych kultur” finansowanego z programu Erasmus+, sektor Edukacja szkolna we współpracy ze szkołami zawodowymi ze Słowacji, Czech, Litwy i Rumunii.

Podczas pobytu uczestnicy projektu brali udział w wielu ciekawych przedsięwzięciach. W pierwszym dniu przedstawili przygotowane wcześniej prezentacje na temat szkoły oraz polskiej kultury ludowej. Prezentacja o polskiej kulturze zawierała informacje m.in. na temat początków państwa polskiego, najważniejszych zabytków, tańców polskich, instrumentów muzycznych, strojów ludowych, miejsc UNESCO w Polsce, miast zajmujących szczególne miejsce w dziedzictwie kulturowym i kuchni polskiej. Materiały te przygotowali uczniowie w języku angielskim pod opieką nauczycieli języka angielskiego, polskiego, historii i geografii. Podczas kolejnego dnia w szkole w Detvie odbyło się spotkanie i warsztaty z lokalnym artystą ludowym, który uczył nas malować krzyże. Nauka słowackiego tańca ludowego  okazała się bardzo dobrym sposobem na integrację grupy. Prezentacja i degustacja narodowych specjałów kulinarnych, strojów ludowych była okazją do rozmowy o tym ważnym aspekcie kultury. Na polskim stole znaleźć można było m.in. pierniki toruńskie, ptasie mleczko, mieszankę krakowską oraz lokalne krówki ze Stalowej Woli.

25289160 1717234078295363 999012026699362688 nW planie były również wycieczki w okoliczne ciekawe kulturowo miejsca. Takim miejscem była Bańska Szczawnica, która jest jednym z najbogatszych w zabytki miast słowackich. Miasto zostało wpisane na listę obiektów światowego dziedzictwa UNESCO. Uczniowie spotkali św. Mikołaja, zwiedzili zabytkową kopalnię, uczestniczyli w warsztatach rękodzieła ludowego m.in. uczyli się piec ciasto, malować na płótnie i wykonywać biżuterię. Odwiedzili też popularne miejsce jakim jest szczawnickie Betlejem, znane z pięknej ruchomej szopki.

Aktywne spędzanie czasu na stadninie koni i nauka jazdy konnej to kolejny punkt programu w Detvie i okolicach. Dla wszystkich uczestników bajkowa sceneria: góry, śnieg i jazda konna pozostały niezapomnianym wspomnieniem. W ostatnim dniu mobilności odbyło się podsumowanie wiedzy o krajach i szkołach partnerskich. Ekipy z poszczególnych szkół rywalizowały w quizach wiedzy przygotowanych w różnych formach: testu, krzyżówki czy interaktywnej zabawy. Taką zabawę przy zastosowaniu smartfonów przygotowali uczniowie Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku. Wycieczka do Banskiej Bystrzycy, stolicy regionu, była ostatnim punktem programu w ramach realizacji programu projektu.

Uczniowie powinni mieć okazję podróżować, aby poszerzać swoje horyzonty, zdawać sobie sprawę z wagi własnej kultury, a także uznać kulturę i tradycje krajów Unii Europejskiej. Powinni także mieć świadomość, że żyjemy we wspólnej społeczności łączącej różne tradycje, kultury i różnice regionalne, których korzenie są we wspólnej historii europejskiej.

W mobilności do Słowacji udział wzięli: Kamil Fusiek, Wiktor Karaś, Michał Kiliańczyk, Sebastian Kubik, Patryk Lewandowski, Jakub Turański. Opiekę nad grupą sprawowała Alicja Świder.

Przygotowanie do wyjazdu uczniów prowadzili nauczyciele: Grażyna Suchecka, Magdalena Mazurek, Anna Brak, Anna Pucko, Alicja Świder i Roman Podgórski.

Składamy serdeczne podziękowania Pani dr Ewie Sęk, dyrektor KDK „ARKA” Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” za wypożyczenie stroju lasowiackiego na prezentację regionalnego stroju ludowego na Słowacji.

Dziękujemy za pomoc i wsparcie wszystkim nauczycielom i pracownikom RCEZ w Nisku.

ik pdf Prezentacja o Detvie

Alicja Świder

Opiekun grupy uczestników mobilności

w Detvie

IMG 8732W dniu 8 grudnia 2017 r. w Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku odbyła się II Konferencja Ekonomicznej pod hasłem „Spokojnie to tylko ekonomia”. Wydarzenie to jest kontynuacją realizowanego w naszej szkole projektu  „Bank wiedzy ekonomicznej”, dofinansowanego przez Narodowy Bank Polski.

Konferencję rozpoczęli  krótkim przemówieniem Pan Wacław Piędel, dyrektor RCEZ oraz Pani Katarzyna Przybylska, szkolny koordynator projektu.

 

IMG 8738W Konferencji  Ekonomicznej uczniowie uczestniczyli w wykładach, w trakcie których zaproszeni prelegenci mówili o ważnych kwestiach z zakresu ekonomii, w tym:

  • „System podatkowy w Polsce”– Pani Mariola Baran, Urząd Skarbowy w Nisku;
  • „Bezpieczne inwestowanie” – Pani Joanna Świercz Nadsański Bank Spółdzielczy SANBank w Stalowej Woli;
  • „Ekonomia społeczna szansą wejścia na rynek pracy dla ludzi młodych” – Pani Anna Warchoł, Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego, oddział terenowy w Nisku.

W przedsięwzięciu tym uczestniczyło 131 uczniów.

                                                                                                                       Katarzyna Przybylska

IMG 8742 IMG 8753 IMG 8755 IMG 8762

IMG 8767 IMG 8783 IMG 8785 IMG 8799

IMG 8802 IMG 8809 IMG 8817 IMG 8821

Pod tym hasłem odbyło się spotkanie Doroty Braziewicz, koordynator konkursu z młodzieżą Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku. Spotkanie, które zorganizował Marian Chrapko - nauczyciel i opiekun młodych naukowców, miało na celu podsumowanie ostatniej edycji konkursu i promocję E(x)plory 2018. Dorota Braziewicz zachęcała do uczestniczenia w konkursie nie tylko uczniów, ale także nauczycieli-opiekunów. Dyrektor szkoły Wacław Piędel przypomniał, że młodym naukowcem może zostać każdy kto ma pomysł i pasje. Kolejne edycje pokazują, że warto brać udział w festiwalach i wydarzeniach naukowych gdyż oprócz nagród głównych 10.000 zł, 7.000 zł. i 5.000 zł. zdobywa się spore doświadczenie oraz poznaje wybitnych naukowców. Podczas spotkania głos zabrał również uczeń Mateusz Chmiel, który ma za sobą wielokrotny udział w konkursie. Jego ostatnia praca, którą wykonał wraz z kolegami: Mikołajem Kuziorą i Szczepanem Wołoszem, zakwalifikowała się tym razem do europejskiego konkursu naukowego. Przypominamy, że zgłoszenia do najnowszej edycji przyjmowane są do 31 grudnia, a udział w projekcie jest bezpłatny.

e ek eks eksp 

ekspl eksplo eksplor eksplory

Godz. 17.30  - zebrania z wychowawcami w salach

Spotkania z wychowawcami:

Klasa

Wychowawca

Sala

1AB

Mgr Anna Hasiak - Tofilska

307

1BB

Mgr Rafał Butryn

107

2AZ

Mgr Grażyna Suchecka

301

3AZ

Mgr Anna Brak

222

1A

Mgr Edyta Maziarz

226

1B

Mgr Łukasz Skoczylas

315

1C

Mgr Janusz Niemiec

311

1D

Mgr Lesław Wośko

304

1E

Mgr Joanna Król - Turek

314

2A

Mgr Magdalena Mazurek

219

2B

Mgr Krzysztof Porcja

310

2D

Mgr Beata Józefczyk

316

2T

Mgr Grażyna Czyż

312

3A

Mgr Krzysztof Kolasiński

217

3B

Mgr inż. Jerzy Jakubów

224

3E

Dr Grażyna Habigier – Pipska

214

3T

Mgr Anna Sobiło

227

4A

Mgr inż. Grzegorz Skrzyński

119

4B

Mgr inż. Tomasz Skoczeń

306

4E

Mgr Joanna Czubat – Szlendak

115

4F

Mgr inż. Robert Małek

1

     

4D

Mgr Katarzyna Przybylska

213

Wywiadówka klasy 3D odbędzie się w piątek (15.12.2017r. ) o godz. 16.00.

Klasa

Wychowawca

Sala

3D

Mgr Joanna Mroczek

226

Copyright © 2015. All Rights Reserved.