Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

niepodleglosc2018 m5 listopada 1918 r. kolejne miasta okupacji austriackiej zostały wyzwolone przez członków Polskiej Organizacji Wojskowej. Okupanci uciekali w popłochu, nierzadko zabierając ze sobą co cenniejsze rzeczy albo dewastując mienie , „dając upust swej wściekłości”. Zostali żołnierze polscy w służbie austriackiej, którzy zamieniali na czapkach odznaki austriackie na polskie orzełki.

5 listopada 1918 r. Rada Regencyjna skierowała do narodu polskiego kolejne orędzie. Przypomniała w nim, że już 7 października ogłosiła niepodległość. Wzywała stronnictwa aby stworzyły rząd narodowy. Zapowiadała, że w grudniu, po powszechnych wyborach zbierze się sejm.

6 listopada 1918 r. życie polityczne przeniosło się do Lublina. Trwały tam przygotowania do powołania pierwszego, całkowicie polskiego rządu, który odebrałby władzę Radzie Regencyjnej, współpracującej z okupantem niemieckim.

i daszynki187 listopada 1918 r. w wolnym od kilku dni Lublinie powstał Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej. Na jego czele stanął Ignacy Daszyński. W ogłoszonym przez rząd Manifeście czytamy między innymi:

„Państwo polskie , obejmujące wszystkie ziemie zamieszkane prze lud polski z własnym wybrzeżem morskim, stanowić ma po wsze czasy Polską Republikę Ludową.

Rada Regencyjna działająca na szkodę narodu polskiego z dniem dzisiejszym z woli ludu polskiego przestaje istnieć.

Sejm Ustawodawczy zwołany będzie jeszcze w roku bieżącym na podstawie powszechnego bez różnicy płci, równego, bezpośredniego, tajnego i proporcjonalnego głosowania.

Z dniem dzisiejszym ogłaszamy w Polsce całkowite polityczne i obywatelskie równouprawnienie wszystkich obywateli bez różnicy pochodzenia, wiary i narodowości.”

8 listopada 1918 r. rząd lubelski wydał odezwę do Warszawy:

„Stolico Polski Warszawo. Do ciebie zwracamy pierwsze słowo nasze jako Rząd Tymczasowy Republiki Polskiej. Oznajmiamy ludowi stolicy i ludowi dzielnic opanowanych jeszcze przez wroga, że wzięliśmy sprawę w nasze ręce.”

9 listopada 1918 r. Józef Piłsudski i Kazimierz Sosnkowski, zwolnieni z twierdzy magdeburskiej, przebywali w Berlinie. Przeprowadzili dłuższą rozmowę z hr. Harrym Kesselerem, który przekonywał że Niemcy nie żądają od Piłsudskiego zobowiązań na piśmie, a wolą polegać na jego honorze i patriotyzmie. Podkreślił, że dobre stosunki z Niemcami dadzą Polakom spokój potrzebny do odbudowy kraju.

Po południu Józef Piłsudski wraz z Kazimierzem Sosnkowskim odjechali specjalnym pociągiem do Warszawy.

manifest lud polskiego pow rozb18 tymcz rzad ludow

Copyright © 2015. All Rights Reserved.