Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Krakow2018a  Krakow2018b  Krakow2018c  Krakow2018d

W dniu 7 grudnia klasa 3A Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku, pod opieką wychowawczyni, Pani Alicji Świder, oraz Pani Grażyny Sucheckiej, wzięła udział w jednodniowej wycieczce szkolnej do Krakowa. Program i trasę wycieczki zaplanowano zgodnie z tematem „Szlakiem Stanisława Wyspiańskiego i twórców Młodej Polski”.

Wawel- Rynek- ul. Floriańska - Dom Jana Matejki-Jama Michalikowa- Brama Floriańska- Barbakan- Akademia Sztuk Pięknych- Teatr im. J. Słowackiego-Bazylika Mariacka- Kościół św. Franciszka z Asyżu - Wawel

Trasa rozpoczęła się u stóp Zamku Królewskiego na Wawelu, gdzie uczestnicy spotkali się
z przewodniczką PTTK. Stamtąd grupa przeszła do Rynku Głównego, zatrzymując się po drodze przy miejscach o znaczeniu historycznym lub kulturowym, takich jak Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Krakowskiej oraz słynne, świeżo odnowione Okno Papieskie przy ul. Franciszkańskiej. Na Rynku Głównym w Krakowie zagościła już na dobre atmosfera świąteczna – Sukiennice otoczone są straganami, na których można było zaopatrzyć się w różnego typu produkty regionalne oraz zakosztować świątecznych specjałów. Radosnego klimatu dopełniały występy kapel ludowych z różnych krajów, prezentujących tradycyjne kolędy.

Z Rynku uczestnicy wycieczki udali się na ulicę Floriańską, gdzie znajduje się dom Jana Matejki oraz legendarna Jama Michalikowa - jedna z najstarszych krakowskich kawiarni, miejsce spotkań artystów związanych z okresem Młodej Polski. Kolejnymi miejscami na trasie wycieczki były Brama Floriańska oraz Barbakan, najbardziej wysunięta na północ część fortyfikacji miejskich Krakowa. Zatrzymaliśmy się także przy znajdującym się tuż przy Barbakanie pomniku Jana Matejki, który przedstawia malarza siedzącego w fotelu i umieszczonegow ramie obrazu. Stamtąd uczestnicy przeszli do Teatru im. Juliusza Słowackiego, z którym przez wiele lat związany był Stanisław Wyspiański. Miejscem, którego nie mogło zabraknąć w programie, jest kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, popularnie zwany kościołem Mariackim. Przed wejściem do jego wnętrza wysłuchaliśmy hejnału, tradycyjnie odgrywanego na trąbce o każdej pełnej godzinie. Następnie, już wewnątrz kościoła, w skupieniu wysłuchaliśmy historii powstania oraz dziejów legendarnego ołtarza Wita Stwosza. Podziwialiśmy również znajdujące się przy ołtarzu malowidła naścienne zaprojektowane przez Jana Matejkę, a wykonane przez jego uczniów – Stanisława Wyspiańskiego oraz Józefa Mehofera.

Kościół św. Franciszka z Asyżu, jeden z najbardziej rozpoznawalnych i najstarszych obiektów sakralnych w Krakowie. Tutaj uczestnicy wycieczki mogli podziwiać witraż znany z podręcznika, zaprojektowany przez Wyspiańskiego” Bóg Ojciec- Stań się” oraz malowidła naścienne w formie oddanych z niezwykłą precyzją kwiatów.

Zwieńczeniem programu była wizyta na Wawelu. Uczestnicy zwiedzili Bazylikę archikatedralną św. Stanisława i św. Wacława, która, w wymiarze historycznym, jest jednym
z najważniejszych miejsc w Polsce. Cała nasza grupa, nie bez wysiłku, wspięła się na Wieżę Zygmuntowską mieszczącą słynny dzwon, którego dotknięcie – lewą dłonią – ma ponoć spełniać najskrytsze marzenia.

Galeria zdjęć...

Copyright © 2015. All Rights Reserved.