Zakończenie kursu na sternika motorowodnego, w ramach projektu LOWE (Lokalne Ośrodki Wiedzy i Edukacji), prowadzonego w RCEZ w Nisku przez Powiat Niżański.
Certyfikaty ukończenia kursu wręczyli uczestnikom: Starosta Niżański Robert Bednarz, dyrektor RCEZ Wacław Piędel i koordynator projektu, wicedyrektor Andrzej Habigier.
Bractwo Flisackie z Ulanowa połączyło uroczystość wręczenia dyplomów z rozpoczęciem sezonu flisackiego.
Tym razem chętni mieszkańcy powiatu niżańskiego rozpoczęli kurs na patent sternika motorowodnego. Szkolenie rozpoczęło się od części teoretycznej, którą zorganizowano w auli RCEZ w Nisku, a następnie przystąpiono do części praktycznej, odbywającej się w porcie flisackim w Ulanowie - informuje Andrzej Habigier, koordynator projektu. Kurs prowadzony jest przez Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego, oddział w Stalowej Woli i bierze w nim udział około 30 uczestników.
Patent sternika motorowodnego daje uprawnienia do prowadzenia łodzi motorowych bez ograniczenia mocy silnika po wodach śródlądowych oraz morskich osłoniętych, a na pozostałych w odległości 2 Mm od brzegu - jachtami o długości do 12 m. Jest on przydatny nie tylko dla miłośników motorówek, ale także nurków, ratowników, wędkarzy, żeglarzy.
Konferencja "LOWE jest dla Ciebie! Czyli Lokalne Ośrodki Wiedzy i Edukacji szansą na wzmocnienie i aktywizację społeczności lokalnej" z udziałem Anny Zalewskiej Minister Edukacji Narodowej miała miejsce w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie.
Celem wydarzenia było przedstawienie nowego sposobu wykorzystania potencjału szkół w celu przygotowania ich do pełnienia funkcji lokalnych ośrodków wiedzy i edukacji dla osób dorosłych. Konferencja rozpoczęła się od wystąpienia szefowej MEN, która podkreśliła znaczenie tzw. „małych szkół” w aktywizowaniu lokalnych społeczności.
Podczas spotkania zaprezentowano przykłady dobrych praktyk, wśród których znalazło się Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej z Niska. Omówiono rolę szkół w aktywizowaniu lokalnych społeczności, przedstawiono efekty pilotażowego wdrożenia oferty edukacyjnej przez Lokalne Ośrodki Wiedzy i Edukacji oraz wskazano możliwości pozyskania środków finansowych na działania edukacyjne skierowane do osób dorosłych.
Starostwo Powiatowe w Nisku reprezentowali na konferencji: Wicestarosta Niżański Adam Mach i pani Anna Orzoł, Naczelnik Wydziału Edukacji, delegacja RCEZ - wicedyrektor Andrzej Habigier, nauczyciele: Anna Pucko i Grzegorz Malmon oraz przedstawicielka uczestników LOWE w powiecie niżańskim - pani Bogusława Kania. Wicedyrektor RCEZ zaprezentował działalność LOWE przed panią minister, jako przykład dobrych praktych. Po części oficjalnej wymieniono uwagi i spostrzeżenia dotyczące programu, a także delegacja niżańska wręczyła Annie Zalewskiej drobny prezent z ośrodka LOWE, działającego przy Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku.
Ośrodek LOWE (Lokalne Ośrodki Wiedzy i Edukacji), zorganizowany w Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku, kieruje ofertę edukacyjną do osób dorosłych, mieszkańców gmin powiatu niżańskiego, w tym do rodziców/opiekunów młodzieży realizującej obowiązek szkolny.
Obecnie szkoła prowadzi wiele kursów m.in. kulinarny, językowy czy informatyczny. Kurs informatyczny dla początkujących i zaawansowanych prowadzą nauczyciele RCEZ.
Planowane są jeszcze m.in. kursy na motorowadniaka i nurka, a zapisów na kolejne szkolenia można dokonać w sekretariacie szkoły: Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku, ul. Sandomierska 1, tel. 15 841 20 61.
- Projekt „Lokalne Ośrodki Wiedzy i Edukacji na rzecz aktywizacji edukacyjnej osób dorosłych”
- Nr POWR.02.14.00-IP.02-00-002/16 w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, Oś Priorytetowa II Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji, Działanie 2.14 Rozwój narzędzi dla uczenia się przez całe życie
Strona 1 z 2