Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

    Projekt ,,Przedsiębiorczość w praktyce” realizowany jest z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej to jedna ze szkół biorących udział w projekcie. Klasa 2E realizowała projekt podczas warsztatów tematycznych, prowadzonych przez pracowników Oddziału ZUS w Stalowej Woli, Izby Skarbowej w Rzeszowie, WUP w Rzeszowie i Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie oraz Urzędu Skarbowego w Nisku.

    II edycja projektu „Przedsiębiorczość w praktyce” organizowana jest przez Zespół Szkół Technicznych w Leżajsku wraz z Uniwersytetem Rzeszowskim, Politechniką Rzeszowską, Zespołem Szkół Licealnych w Leżajsku, Zespołem Szkół nr 2 i Zespołem Szkół Ekonomicznych w Rzeszowie.

    To kolejna tego typu akcja w ramach Społecznej Podkarpackiej Akademii Najlepszych Praktyk, kierowana do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, której głównym celem jest kształtowanie wśród uczniów postaw przedsiębiorczych oraz przekazywanie wiedzy ekonomicznej i umiejętności praktycznych przydatnych w prowadzeniu działalności gospodarczej, pracy i życiu codziennym. W ramach projektu przewidywane były warsztaty prowadzone przez specjalistów, materiały dydaktyczne dla nauczycieli i uczniów.

    Projekt przebiegał trzystopniowo. W I etapie, Uczniowie uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez specjalistów z instytucji partnerskich. Otrzymali dostęp do szczegółowych materiałów informacyjnych dotyczących zagadnień konkursowych. Na ich podstawie raz w miesiącu wykonywali pracując w grupach, krótkie zadania praktyczne.

Warsztaty i zadania konkursowe dotyczyły:

Moduł I: Pozyskiwanie kapitału na rozpoczęcie działalności. Wypełnianie wniosku o dofinansowanie ze środków Funduszu Pracy.

Moduł II: W dniu 30 stycznia uczniowie klasy 2E kształcący się w zawodzie technik ekonomista, wzięli udział w warsztatach. Warsztaty zostały przeprowadzone przez pracowników WUP w Rzeszowie oraz Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie. Głównym celem warsztatów było poznanie możliwości finansowania własnej działalności gospodarczej ze źródeł zewnętrznych.

Moduł III: 22 lutego, uczniowie uczestniczyli w trzygodzinnych warsztatach realizowanych przez specjalistów z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Stalowej Woli. Pracownice ZUS Inspektorat w Stalowej Woli: p. Elżbieta Laba Kierownik Referatu i p. Anna Rączkowska - Starszy Inspektor, przeprowadziły zajęcia warsztatowe składające się z trzech bloków tematycznych: 1. Teoria w pigułce, 2. "Pierwsze kroki przedsiębiorcy" w ZUS - zadania praktyczne, 3. Elektroniczny ZUS - łatwo, szybko, wygodnie. Zadania praktyczne polegały na wypełnieniu przez uczniów wniosku CEIDG -1, formularzy zgłoszeniowych płatnika i osoby ubezpieczonej oraz formularzy rozliczeniowych.

Moduł IV: Rozliczenia z tytułu podatku dochodowego i VAT. W dniu 23 marca bieżącego roku uczniowie wzięli udział w 3 godzinnych warszatach prowadzonych przez pracowników Izby Skarbowej w Nisku Panią Mariolę Gawryl i Pana Pawła Pityńskiego. Tematy przewodnie:

  • Rejestracja działalności gospodarczej oraz prawa i obowiązki podatnika z tym związane
  • Formy opodatkowania działalności gospodarczej, kasy rejestrujące
  • Podatek PIT i VAT prowadzących działalność gospodarczą.

Wszystkim uczestnikom warsztatów dziękujemy za zaangażowanie, podziękowanie kieruję również do Pani Grażyny Habigier –Pipskiej za pomoc w realizacji projektu.

Joanna Król-Turek

Obejrzyj galerię zdjęć.

Copyright © 2015. All Rights Reserved.