Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Współpraca

1200px Hsw logo

abnprofil

braw

pge dystrybucja logo

logo2 enesta

opadigital

sanBank

seron logo

thoni alutec

Wyszukaj

Licznik odwiedzin

Dzisiaj 60

Wczoraj 700

W ostatnim tygodniu 1513

W ostatnim miesiącu 17793

Wszystkich 817307

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

Logowanie

Playlista radiowęzła

18 września 2020 roku w Parku Miejskim w Nisku odbył się wykład otwierający nowy cykl niebanalnych spotkań z historią pod nazwą „Wieki niezupełnie ciemne”.

Pierwszy wykład „Rozwój osadnictwa na ziemi niżańskiej” poprowadzili panowie historycy pasjonaci: Jacek Siembida i Tomasz Sudoł. Dodatkową atrakcją spotkania była wystawa papierowych zwierząt autorstwa Franka Żbika.

W spotkaniu uczestniczyli wychowankowie internatu RCEZ w Nisku pod opieką wychowawcy.

DSC001632020 DSC001652020 DSC001672020

 DSC001682020 DSC001692020

15 września 2020 roku wychowankowie internatu uczestniczyli w zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Nisku spotkaniu autorskim z dziennikarzem, wykładowcą i i autorem powieści kryminalnych panem Ryszardem Ćwirlejem. Gość spotkania wielokrotnie nagradzany był Nagrodą Wielkiego Kalibru oraz Nagrodą Kryminalnej Piły.

DSC001582020 DSC001592020

W niedzielę 20 września 2020 w Parku Miejskim w Nisku odbył się Koncert Kapel Ludowych „Na straży tradycji”.

Wystąpili: Niżańska Kapela Ludowa, Kapela Ludowa Młode Kurasie, Maciejowa Kapela z Lublina. Występ obejrzeli także wychowankowie internatu pod opieką wychowawcy.

DSC001702020 DSC001722020 DSC001732020

W ramach kampanii profilaktyczno-informacyjno-edukacyjnej Make Sense w dniach 21-25 września 2020 roku odbędzie się VIII Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi pod hasłem Rak głowy i szyi nie czeka! Zgłoś się do specjalisty!. W ramach tej kampanii społecznej po raz kolejny w polskich szpitalach i przychodniach prowadzone będą bezpłatne badania i działania edukacyjne, mające na celu zwiększyć świadomość opinii publicznej na temat zagrożeń wynikających z nowych zachorowań na nowotwory głowy i szyi oraz spotkania z decydentami mającymi wpływ na ochronę zdrowia.

         Kampania Make Sense, prowadzona przez European Head and Neck Society (EHNS), ma na celu podniesienie świadomości na temat nowotworów głowy i szyi, długofalowo poprawiając wyniki leczenia poprzez: edukację, zwracanie uwagi na wczesne objawy choroby i skierowanie na multidyscyplinarne leczenie.

         Nowotwory głowy i szyi ze względu na swoje umiejscowienie rozwijają się skrycie i wywołują objawy niezwiązane z infekcją górnych dróg oddechowych, takie jak:

– pieczenie języka,

– niegojące się owrzodzenie oraz czerwone lub białe naloty w jamie ustnej,

– ból gardła oraz problemy z przełykaniem,

– przewlekła chrypka,

– guz na szyi,

– niedrożność nosa lub krwawy wyciek z nosa.

Więcej o Kampanii Make Sense na stronie https://makesensecampaign.eu/pl/

Międzynarodowy Dzień Ochrony Warstwy Ozonowej to coroczne święto obchodzone w dniu 16 września, w rocznicę podpisania Protokołu Montrealskiego w sprawie substancji zubażających warstwę ozonową.

W 1987 r. społeczność międzynarodowa podjęła bezprecedensowy wysiłek i uzgodniła w ramach tzw. Protokołu Montrealskiego szereg działań, których skutkiem miało być zredukowanie emisji do atmosfery substancji niszczących warstwę ozonową. Dzięki Protokołowi Montrealskiemu i jego późniejszym poprawkom, wprowadzającym dalsze ograniczenia w produkcji substancji szkodliwych dla ozonu, w ciągu kilkudziesięciu lat należy oczekiwać stopniowej regeneracji warstwy ozonowej. Z ratyfikacji przez Polskę Konwencji Wiedeńskiej o ochronie warstwy ozonowej, 1 października 1990 r. wynika obowiązek udziału w Światowym Systemie Obserwacji Ozonu. Zapewnia on informacje niezbędne do kształtowania i oceny skuteczności działań podejmowanych przez społeczność międzynarodową na rzecz ochrony warstwy ozonowej. Jednocześnie śledzenie trendów i skali zjawiska nad obszarem Polski daje podstawy do podejmowania działań na poziomie kraju, umożliwiających minimalizację skutków zubożenia ozonu w warstwie stratosferycznej. W ramach Państwowego Monitoringu Środowiska, na zlecenie GIOŚ prowadzone są przez Instytut Geofizyki PAN i IMGW-PIB badania i pomiary całkowitej zawartości ozonu w atmosferze i pionowego rozkładu ozonu w atmosferze, wyznaczania pól całkowitej zawartości ozonu nad Europą na podstawie danych satelitarnych oraz pomiary promieniowania ultrafioletowego słońca zakresu UV-B. Wyniki pomiarów są przekazywane na bieżąco do centrów międzynarodowych oraz publikowane w formie rocznych raportów.

Copyright © 2015. All Rights Reserved.