Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Wyszukaj

Licznik odwiedzin

Dzisiaj 40

Wczoraj 172

W ostatnim tygodniu 1117

W ostatnim miesiącu 589

Wszystkich 788381

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

Logowanie

Playlista radiowęzła

    Stowarzyszenie Pracowników, Absolwentów i Przyjaciół Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku z w ramach projektu „Czas na rower!”, który jest współfinansowany ze środków otrzymanych od Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, zorganizowało wycieczkę w dniu 28 listopada 2016r.: Zamość, Szczebrzeszyn, Zwierzyniec.

    Pierwszym punktem wycieczki było miasto Zamość. To architektoniczna perła kresów, leżąca na wschodnich krańcach Polski, w województwie lubelskim. Zamość oraz jego zabytki prezentują się wybornie, całe Stare Miasto zachwyca nie tylko dobrym stanem utrzymania, urodą oraz zdobieniami. Zamość założył Jan Zamoyski- kanclerz wielki koronny jako prywatne miasto, który zlecił opracowanie założeń miasta wielkiemu włoskiemu mistrzowi Bernardo Morando. Miała to być twierdza, której celem była ochrona włości Zamoyskich. Tak właśnie powstał Zamość, nazywany Padwą Północy, prawdziwe arcydzieło polskiego renesansu. W 1992 roku Stare Miasto Zamościa zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

    Uczestnicy wycieczki podziwiali Katedrę w Zamościu, wspaniałą świątynię z XVI wieku. W kościele znajduje się aż 9 kaplic, a pod nawą główną mieszczą się krypty, w których pochowani są Zamoyscy.

    Następnie oglądali Ratusz na Rynku Wielkim- symbol miasta, który jest wspaniałą, barokową budowlą z okazałymi, wachlarzowymi schodami. Ratusz stanowi centralny punkt głównego placu. Na Rynku Wielkim znajdują się kamienice ormiańskie, Kamienica Linkowska czy Kamienica pod Św. Kazimierzem.

    Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Bastionu- słynnej twierdzy Zamojskich i Podziemnej Trasy Turystycznej. Z Zamościa autokarem uczniowie wraz z opiekunami udali się do Szczebrzeszyna, gdzie wszyscy podziwiali na rynku słynnego chrząszcza. Atrakcją było również zwiedzanie Miejskiego Domu Kultury, który mieści się w budynku starej synagogi, która jako jedna z pierwszych synagog powstała na terenie Polski.

    Ostatnim punktem wycieczki był Zwierzyniec, gdzie młodzi turyści obserwowali piękną, dziką krainę o nieskażonej przyrodzie, przejrzystych rzekach i architekturze nacechowanej elementami kultury wschodniej. Kto raz przyjechał w te strony, będzie chciał wracać.

W wycieczce wzięło udział 40 uczniów pod opieką nauczycieli Edyty Maziarz, Romana Podgórskiego, Bogusława Bielaka i Rafała Butryna.

Obejrzyj galerię zdjęć.

    Stowarzyszenie Pracowników, Absolwentów i Przyjaciół Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku z w ramach projektu „Czas na rower!”, który jest współfinansowany ze środków otrzymanych od Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich zorganizowało tym razem 17 listopada 2016r wycieczkę autokarową w Góry Świętokrzyskie. Są to najstarsze obok Sudetów góry w Polsce, które leżą w centralnej części województwa świętokrzyskiego.

    Najwyższe wzniesienie tych gór to Łysica mająca 612 m n.p.m. leżąca w paśmie Łysogór. Trzon Gór Świętokrzyskich stanowi tzw. pasmo główne, składające się z Pasma Jeleniowskiego, Łysogór i Pasma Masłowskiego. W pierwszej kolejności odwiedzili jedną z największych atrakcji Świętej Katarzyny - Muzeum Minerałów i Skamieniałości oraz działającą w nim szlifiernię krzemienia pasiastego. W muzeum można oglądać jedną z największych w Polsce kolekcji okazów pochodzących z Gór Świętokrzyskich i różnych miejsc świata – między innymi minerały pospolite (skałotwórcze), odmiany kwarcu i skaleni, rudy metali, a także najrzadsze i najszlachetniejsze – rubiny, szafiry, szmaragdy. Skamieniałości od najstarszych – sprzed ponad 500 milionów lat aż po do kości zwierząt plejstoceńskich sprzed kilkunastu tysięcy lat. Atrakcje tego miejsca to m. in.: stukilogramowy okaz kryształu górskiego z Arkansas, wielokrotnie nagradzana, unikatowo szlifowana kolekcja krzemienia pasiastego z Gór Świętokrzyskich, wielkie geody agatowe i ametystowe, kolekcja malachitów z Konga oraz unikatowe amonity i łodziki. W muzeum uczestnicy wyprawy zwiedzili również szlifiernię krzemienia pasiastego i wzięli udział w pokazie szlifowania go.

    Kolejnym punktem wycieczki były Ciekoty i przełom rzeki Lubrzanki. W Ciekotach u stóp Radostowej znajduje się dwór drewniany, w którym dzieciństwo spędził Stefan Żeromski. W miejscu tym powstało Centrum Edukacyjne Szklany Dom – Dworek Stefana Żeromskiego. W kompleksie znajduje się rekonstrukcja stylowego dworu polskiego – docelowo Muzeum Stefana Żeromskiego oraz „Szklany Dom” z salami szkoleniowymi i warsztatowymi. Na terenie posiadłości nad brzegiem zalewu wzniesiono amfiteatr, w którym odbywają się imprezy regionalne.

    W wycieczce uczestniczyli uczniowie Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku pod opieką nauczycieli Edyty Maziarz, Romana Podgórskiego, Anny Sobiło i Rafała Butryna.

Obejrzyj galerię zdjęć.

    Stowarzyszenie Pracowników, Absolwentów i Przyjaciół Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku z w ramach projektu „Czas na rower!”, który jest współfinansowany ze środków otrzymanych od Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich zorganizowało wycieczkę Lipskim Szlakiem Rowerowym.

    Wycieczka ta odbyła się 25 października 2016 r. Uczestnikami szlaku rowerowego byli uczniowie Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej pod opieką nauczycieli Edyty Maziarz i Bogusława Bielaka.

    Wyprawę rowerową grupa rozpoczęła w Zaklikowie. Dla prawdziwych koneserów przyrody największym atutem gminy Zaklików jest z pewnością bliskość Parku Krajobrazowego Lasy Janowskie. W granicach Parku otworzono aż sześć rezerwatów przyrody, które chronią najcenniejsze piękno przyrodnicze tego regionu. Na terenie gminy Zaklików uczestnicy wycieczki odwiedzili rezerwat przyrody Łęka, gdzie występuje wiele rzadkich i chronionych gatunków flory i fauny. Na terenie rezerwatu obserwowali też niezwykłe walory krajobrazowe: dolinę rzeki Łukawica z głęboko wciętym w podłoże korytem i licznymi meandrami, śródleśne łąki i odnawiające się lasy z jesionem, wiązem i jaworem. Kompleks Lasów Janowskich i Lipskich jest miejscem aktywnego wypoczynku. Różnorodność naturalnych ekosystemów wodno-leśnych stanowi raj dla przyrodników, myśliwych i wędkarzy. Miejscowe lasy są dużą atrakcją łowiecką. Podziwiając piękno i walory turystyki w gminie Zaklików uczniowie i nauczyciele zwiedzili: Zamek rycerski w Zaklikowie, XVI-wieczny kościół modrzewiowy pw. Świętej Anny, XVII-wieczny murowany kościół pw. Świętej Trójcy i zachwycający układ urbanistyczny starej części Zaklikowa.

    Z Zaklikowa szlakiem rowerowym pojechali przez Potoczek do Malińca. Część trasy biegnie szosami, ale w większej jej części między lasami. Po przejechaniu tej pięknej i malowniczej trasy, turyści odpoczywali w zajeździe „Rybka”, znajdującym się w Zaklikowie.  

Obejrzyj galerię zdjęć.

    Stowarzyszenie Pracowników, Absolwentów i Przyjaciół Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku z w ramach projektu „Czas na rower!”, który jest współfinansowany ze środków otrzymanych od Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich zorganizowało wycieczkę rowerową Szlakiem Glinianych Garnków w okolicach Janowa Lubelskiego.

    Wycieczka ta odbyła się 10 października 2016 r. Uczestnikami szlaku rowerowego byli uczniowie Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej pod opieką nauczycieli uczących przedmiotów zawodowych w zawodzie technik obsługi turystycznej Edyty Maziarz i Rafała Butryna.

    Szlak Rowerowy w Lasach Janowskich jest uzupełnieniem transgranicznego Szlaku Rowerowego Roztocza. Jednym ze szlaków zaliczanych do Szlaku Rowerowego po Lasach Janowskich jest „Szlak Glinianych Garnków”, który biegnie wzdłuż doliny rzeki Białki do znanego w kraju ośrodka rzemiosła ludowego- Łążka Garncarskiego.

    Początek trasy miał miejsce przy zbiegu ulicy Lubelskiej i Targowej, obok mostu na rzece Białce, biegnie ona równolegle do doliny rzeki Białki oraz drogi krajowej Lublin – Rzeszów. Uczestnicy wycieczki dojechali do miejscowości Ruda- wsi, która powstała w XVII wieku, a nazwa jej pochodzi od wydobywanej na tym terenie rudy żelaza. Gdy wydobycie podupadło, miejscowi chłopi zajęli się uprawą roli, zmieniając tym samym charakter osady na rolniczy. Rozwój wsi nastąpił w XIX wieku. W latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia część Rudy została włączona w granice administracyjne Janowa Lubelskiego. Wieś Ruda znana była z wyrobu cegły. Niegdyś istniała tu Cegielnia Ordynacka - obecnie wyrobisko w lesie wypełnia woda. Ze wsi Ruda pochodził także bednarz Wojciech, któremu objawiła się Matka Boska, gdy szedł na jutrznię do kościoła w Białej.

Czytaj więcej...

    Stowarzyszenie Pracowników, Absolwentów i Przyjaciół Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku z w ramach projektu „Czas na rower!”, który jest współfinansowany ze środków otrzymanych od Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich zorganizowało wycieczkę rowerową po Roztoczańskim Parku Narodowym.

    Wycieczka ta odbyła się 6 października 2016r. Uczestnikami szlaku rowerowego byli uczniowie Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej pod opieką nauczycieli uczących przedmiotów zawodowych w zawodzie technik obsługi turystycznej Edyty Maziarz i Romana Podgórskiego. Autokarem z Niska a następnie rowerami ze Zwierzyńca uczniowie wraz z opiekunami realizowali zaplanowaną wycieczkę. Trasa rowerowa wiodła przez Sochy, Szozdy, Tereszpol do Górecka. Szlak na tym odcinku wiedzie wzdłuż osi Roztocza, przecina doliny rzek malowniczo wcinających się w strefę krawędziową, wspina się na wierzchownicy ukazując roztoczańskie panoramy pól i lasów z położonymi w dolinach wioskami i miasteczkami. Uczniowie obserwowali urozmaiconą rzeźbę terenu, szatę roślinną, występujące tu zabytki kultury oraz specyficzny krajobraz. Przebyty przez nas odcinek trasy jest godny zainteresowania. W obszarze tym najlepiej widać, że Roztocze to nie tylko granica geologiczna pomiędzy Europą Wschodnia i Zachodnią, ale również pogranicze kultur. Dowodzą tego zabytkowe cerkwie, kościoły i budynki dawnych synagog. O burzliwej historii świadczą liczne pomniki i cmentarze przypominające powstanie styczniowe, kampanie wrześniowa 1939 r. , walkę partyzancką podczas II Wojny Światowej i okres powojenny.  

Obejrzyj galerię zdjęć.

Copyright © 2015. All Rights Reserved.