Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Wyszukaj

Licznik odwiedzin

Dzisiaj 529

Wczoraj 414

W ostatnim tygodniu 529

W ostatnim miesiącu 11213

Wszystkich 686217

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

Logowanie

Playlista radiowęzła

    Stowarzyszenie Pracowników, Absolwentów i Przyjaciół Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku z w ramach projektu „Czas na rower!”, który jest współfinansowany ze środków otrzymanych od Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich zorganizowało tym razem 17 listopada 2016r wycieczkę autokarową w Góry Świętokrzyskie. Są to najstarsze obok Sudetów góry w Polsce, które leżą w centralnej części województwa świętokrzyskiego.

    Najwyższe wzniesienie tych gór to Łysica mająca 612 m n.p.m. leżąca w paśmie Łysogór. Trzon Gór Świętokrzyskich stanowi tzw. pasmo główne, składające się z Pasma Jeleniowskiego, Łysogór i Pasma Masłowskiego. W pierwszej kolejności odwiedzili jedną z największych atrakcji Świętej Katarzyny - Muzeum Minerałów i Skamieniałości oraz działającą w nim szlifiernię krzemienia pasiastego. W muzeum można oglądać jedną z największych w Polsce kolekcji okazów pochodzących z Gór Świętokrzyskich i różnych miejsc świata – między innymi minerały pospolite (skałotwórcze), odmiany kwarcu i skaleni, rudy metali, a także najrzadsze i najszlachetniejsze – rubiny, szafiry, szmaragdy. Skamieniałości od najstarszych – sprzed ponad 500 milionów lat aż po do kości zwierząt plejstoceńskich sprzed kilkunastu tysięcy lat. Atrakcje tego miejsca to m. in.: stukilogramowy okaz kryształu górskiego z Arkansas, wielokrotnie nagradzana, unikatowo szlifowana kolekcja krzemienia pasiastego z Gór Świętokrzyskich, wielkie geody agatowe i ametystowe, kolekcja malachitów z Konga oraz unikatowe amonity i łodziki. W muzeum uczestnicy wyprawy zwiedzili również szlifiernię krzemienia pasiastego i wzięli udział w pokazie szlifowania go.

    Kolejnym punktem wycieczki były Ciekoty i przełom rzeki Lubrzanki. W Ciekotach u stóp Radostowej znajduje się dwór drewniany, w którym dzieciństwo spędził Stefan Żeromski. W miejscu tym powstało Centrum Edukacyjne Szklany Dom – Dworek Stefana Żeromskiego. W kompleksie znajduje się rekonstrukcja stylowego dworu polskiego – docelowo Muzeum Stefana Żeromskiego oraz „Szklany Dom” z salami szkoleniowymi i warsztatowymi. Na terenie posiadłości nad brzegiem zalewu wzniesiono amfiteatr, w którym odbywają się imprezy regionalne.

    W wycieczce uczestniczyli uczniowie Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku pod opieką nauczycieli Edyty Maziarz, Romana Podgórskiego, Anny Sobiło i Rafała Butryna.

Obejrzyj galerię zdjęć.

Copyright © 2015. All Rights Reserved.