Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Wyszukaj

Licznik odwiedzin

Dzisiaj 536

Wczoraj 414

W ostatnim tygodniu 536

W ostatnim miesiącu 11220

Wszystkich 686224

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

Logowanie

Playlista radiowęzła

    Stowarzyszenie Pracowników, Absolwentów i Przyjaciół Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku z w ramach projektu „Czas na rower!”, który jest współfinansowany ze środków otrzymanych od Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich zorganizowało wycieczkę rowerową Szlakiem Glinianych Garnków w okolicach Janowa Lubelskiego.

    Wycieczka ta odbyła się 10 października 2016 r. Uczestnikami szlaku rowerowego byli uczniowie Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej pod opieką nauczycieli uczących przedmiotów zawodowych w zawodzie technik obsługi turystycznej Edyty Maziarz i Rafała Butryna.

    Szlak Rowerowy w Lasach Janowskich jest uzupełnieniem transgranicznego Szlaku Rowerowego Roztocza. Jednym ze szlaków zaliczanych do Szlaku Rowerowego po Lasach Janowskich jest „Szlak Glinianych Garnków”, który biegnie wzdłuż doliny rzeki Białki do znanego w kraju ośrodka rzemiosła ludowego- Łążka Garncarskiego.

    Początek trasy miał miejsce przy zbiegu ulicy Lubelskiej i Targowej, obok mostu na rzece Białce, biegnie ona równolegle do doliny rzeki Białki oraz drogi krajowej Lublin – Rzeszów. Uczestnicy wycieczki dojechali do miejscowości Ruda- wsi, która powstała w XVII wieku, a nazwa jej pochodzi od wydobywanej na tym terenie rudy żelaza. Gdy wydobycie podupadło, miejscowi chłopi zajęli się uprawą roli, zmieniając tym samym charakter osady na rolniczy. Rozwój wsi nastąpił w XIX wieku. W latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia część Rudy została włączona w granice administracyjne Janowa Lubelskiego. Wieś Ruda znana była z wyrobu cegły. Niegdyś istniała tu Cegielnia Ordynacka - obecnie wyrobisko w lesie wypełnia woda. Ze wsi Ruda pochodził także bednarz Wojciech, któremu objawiła się Matka Boska, gdy szedł na jutrznię do kościoła w Białej.

    Po drodze trasa rowerowa przecina kilka charakterystycznych miejsc. Następnie trasa przecina torowisko kolejki leśnej oraz krzyżuje się z traktem Łążek Ordynacki - Kalenne - Gwizdów. W odległości około kilometra znajduje się rezerwat "Imielity Ług" - jeden z najpiękniejszych rezerwatów przyrody o charakterze bagienno-torfowiskowym. Zakończenie trasy znajduje się w Łążku Garncarskim. Przy wjeździe do wsi znajdują się pracownie garncarskie oraz kaflarskie. Punktem kończącym trasę jest pracownia garncarska Henryka Kurzyny.

    Łążek Garncarski to wieś agroturystyczna związana z garncarstwem. W 1799 roku pojawia się nazwisko Wincentego Cierpisa vel Cierpisza, pierwszego garncarza, który przybył tu prawdopodobnie z pierwszą falą osadniczą o charakterze rolniczym. W XIX wieku Łążek stał się ważnym ośrodkiem wyrobu ceramiki: naczyń i kafli. Wytwarzana w Łążku ceramika zaliczana jest do najpiękniejszej w Polsce. Wyróżnia się bogatą skalą barw i interesującą ornamentyką. Motyw kogucika i kielichowata forma doniczki oraz polewanie całych powierzchni naczyń pobiałką są charakterystyczną cechą ceramiki łążkowskiej. Obecnie w Łążku Garncarskim działają trzy pracownie, uczestnicy wycieczki mogli obejrzeć ceramikę opartą o dawne wzory. Pracownie garncarskie są atrakcją turystyczną regionu.

    Na zakończenie wyprawy i po pokonaniu trasy liczącej 15 km, udaliśmy się na posiłek w miejscowości Pikule.

Odcinek od Janowa do Łążka Garncarskiego

Obejrzyj galerię zdjęć.

Copyright © 2015. All Rights Reserved.