Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Współpraca

1200px Hsw logo

abnprofil

braw

pge dystrybucja logo

logo2 enesta

opadigital

sanBank

seron logo

thoni alutec

Wyszukaj

Licznik odwiedzin

Dzisiaj 2

Wczoraj 268

W ostatnim tygodniu 1169

W ostatnim miesiącu 2104

Wszystkich 793668

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

Logowanie

Playlista radiowęzła

    Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję.

    Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku wzięło udział w ogólnopolskiej akcji "Żonkile" 2016, do której zainicjowała przystąpienie Biblioteka Pedagogiczna w Tarnobrzegu Filia w Nisku.

    "Żonkile" to akcja społeczno-edukacyjna mająca na celu upamiętnienie 73.rocznicy powstania w Getcie Warszawskim. W Nisku obchody rozpoczęły się w Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej. Program obchodów zawierał lekcję historyczno-literacką, wystawę z fotografiami, literaturą o tematyce żydowskiej oraz projekcję filmu Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943. Anna Brak i Anna Pucko-nauczycielki historii i języka polskiego zrealizowały dla uczniów tę lekcję literacko-historyczną w Centrum Multimedialnym, a Halina Wiącek-bibliotekarka RCEZ przygotowała wystawę. Podczas zajęć Anna Brak przybliżyła uczniom temat związany z rocznicą mówiła m.in. o tym, że 19 kwietnia 1943 r. żydowscy bojownicy z Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego stawili zbrojny opór oddziałom niemieckim, które przystąpiły do likwidacji warszawskiego getta. W trwających blisko miesiąc walkach wzięło udział ok. tysiąca słabo uzbrojonych powstańców. Niemcy przeciwstawili im ponad 2 tys. żołnierzy. Anna Pucko natomiast nawiązała do hasła "Żonkile" i odniosła się do reportażu Hanny Krall "Zdążyć przed Panem Bogiem" . Kwiaty te związane są z postacią Marka Edelmana, który w każdą rocznicę powstania w Getcie Warszawskim dostawał je od anonimowej osoby. Sam, co roku 19 kwietnia, składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów.

    W kolejnych dniach organizatorzy wraz z uczniami spotkali się w Bibliotece Pedagogicznej, w której Anna Banach - kierownik biblioteki przygotowała literaturę tematyczną oraz film edukacyjny, którego premiera odbywała się w całym kraju pt.: "Nie było żadnej nadziei". Po filmie Anna Brak wygłosiła wykład pt.: "Żydzi w Nisku" i zgodnie z ideą akcji zostały rozdane papierowe żonkile. Następnie organizatorki akcji z Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej oprowadziły uczniów szlakiem miejsc związanych z tematyką żydowską w Nisku i okolicach.

    Projekt odbywa się pod patronatem Minister Edukacji Narodowej i wojewódzkich kuratorów oświaty.

    Więcej na stronie : http://www.polin.pl/pl/zonkile.

Obejrzyj galerię zdjęć.

Copyright © 2015. All Rights Reserved.