7 maja 1918 r. „Kurjer Lwowski”informował o sytuacji Rumunii:

„Państwa centralne zawarły pokój z Rumunią. Był to nie tyle pokój, ile dyktat, gdyż Rumunia, opuszczona przez sojuszników –aliantów, po wielkich klęskach zmuszona była przyjąć upokarzające warunki. Traciła część Dobrudży na rzecz Bułgarii, pas graniczny w Karpatach Południowych na korzyść Austo-Węgier i całkowicie uzależniała się od Niemiec.”

9 maja 1918 r. „Kurjer Lwowski”opublikował list legionistów internowanych w węgierskiej miejscowości Bustyahaza:

„Odchodząc na dalszą tułaczkę, my internowani w obozie Bustyahaza legioniści składamy wam tą drogą, Rodacy, naszą najserdeczniejszą podziękę za waszą pamięć o nas, za troskliwą opiekę, jakąście nas w tej niewoli otoczyli, i pomoc którąście nam tak ofiarnie świadczyli. Nie miejsce tu ani pora po temu, by zaklinać się, że tych ofiar nie zapomnimy. Przyrzekamy jeno żołnierskim słowem uroczyście, że dług nasz spłacimy, bo za dług nasz te ofiary uznajemy.”

11 maja 1918 r. „Dziennik Bydgoski” donosił o sytuacji oddziałów polskich na froncie wschodnim:

„Niemcy otoczyli II Korpus Polski na Ukrainie, żądając złożenia broni. Gen. Józef Haller zdecydował się na walkę. W całodziennym boju pod Kaniowem poniósł klęskę. Zawarto układ, który Niemcy złamali; po poddaniu żołnierze polscy zostali rozbrojeni, ograbieni i wysłani do obozów (ok. 3 tys.). Pozostali (również ok. 3 tys.)przedostali się za Dniepr i sformowali tzw. czwartą dywizję Lucjana Żeligowskiego. Haller schronił się w Kijowie.”

16 maja 1918 r. w kwaterze głównej w Spa odbyło się spotkanie cesarzy Wilhelma II i Karola I. Krakowski „Czas” skomentował znaczenie tego spotkania dla sprawy polskiej:

„Na zawarty w głównej kwaterze układ, w którym żadnego udziału nie braliśmy, przy którym o nas bez nas postanowiono, niepodobna patrzeć bez obaw. Sam fakt militarnego i gospodarczego zbliżenia się obu mocarstw centralnych oznacza zresztą niewątpliwie wzmożenie żywioły niemieckiego w Austrii. Kierujące koła polityczne w Galicji i w Królestwie będą się musiały z faktem ugody poważnie liczyć.”

17 maja 1918 r. w Paryżu zmarł śmiercią samobójczą Bronisław Piłsudski, w młodości socjalista, zesłaniec na Syberię, następnie znany etnograf, badacz kultury Ajnów i Gilaków, starszy brat Komendanta”