20 maja 1918 r. „Kurjer Lwowski” informował o inicjatywie finansowo – gospodarczej, której celem było zapewnienie Polsce niezależności gospodarczej po zakończeniu wojny:

„W Londynie założono polską agencję finansowo – handlową w celu zaangażowania w odbudowie Polski kapitałów angielskich i dla wyzyskania koniunktury gospodarczej, jaka się w Anglii nastręcza. Przy założeniu agencji powołano się na cel koalicji, jakim jest zapewnienie Polsce niezawisłości gospodarczej. Polska jak pisze „Morning Post” jest dla koalicji podobnie jak Belgia kluczem gospodarczym , a byt jej posiada podstawowe znaczenie dla utrzymania politycznej i gospodarczej równowagi w Europie.”

Tego samego dnia „Kurjer Lwowski” zamieścił artykuł, który opisywał obrady trwającego trzy dni XIV Kongresu Polskiej Partii Socjalno-Demokratycznej. Na Kongresie tym uchwalono rezolucję postulującą między innymi przeprowadzenie reform społecznych i polityczno-narodowych:

„Żądamy dla Polski wolnego dostępu do morza. Żądamy jasno określonego prawa dla mniejszości narodowych, opartego na ich samorządzie. Nie uznajemy panowania narodu nad narodem i dlatego zwalczamy imperializm i militaryzm na równi z wyzyskiem kapitalistycznym i uciskiem klasowym.(…)”

21 maja 1918 r. – pod tą datą Bolesław Limanowski zapisał w swoich „Pamiętnikach”:

„Niemcy zażądali w trybie natychmiastowym demobilizacji I Korpusu gen. Józefa Dowbora – Muśnickiego. Dowbór nie mając innego wyjścia , korpus otoczony był zewsząd przez siły niemieckie, musiał się zgodzić. Przeciwko tej decyzji zbuntowało się kilku młodych ludzi z Polskiej Organizacji Bojowej, przybyłych zupełnie niedawno do korpusu. Byli to: Przemysław Bartel de Weydenthal, Leopold Lis- Kula, Ignacy Matuszewski i Melchior Wańkowicz.(…) Spiskowcy spotkawszy się z odmową – dokonali zamachu, aresztowali Dowbora i jego sztab, ale poderwać oddziałów do walki nie zdołali. W wyniku ostatecznym korpus bez oporu złożył broń i oddał Niemcom olbrzymie zapasy materiałów wybuchowych.”

„Kurjer Poznański” tego samego dnia informował o rozwiązaniu wszystkich towarzystw skautowych na mocy rozkazu generała V Korpusu:

„Na mocy §9 ustawy o stanie zagrożenia z 4 czerwca 1841 r. w interesie publicznego bezpieczeństwa postanawia się co następuje: wszystkie towarzystwa skautów i skautek rozwiązuje się niniejszym. Wykroczenie przeciw temu rozporządzeniu będzie karane więzieniem aż do roku, a w razie okoliczności łagodzących aresztem albo grzywną aż do 1500 marek.”

23 maja 1918 r. – rozkazem Komendy Głównej POW wprowadzono „Regulamin wewnętrzny Polskiej Organizacji Wojskowej”