19 marca 1918 r.

Tylko nieliczne gazety napisały o Józefie Piłsudskim w dniu jego imienin. W „Kurjerze Lwowskim” pojawił się artykuł wstępny pt.”Wodzowi w hołdzie”:

„Józef Piłsudski zjawić się musiał jako wypadkowa nieśmiertelnych tradycji i pracujących w nas nieustannie energii życia. Zjawił się zaś mając za sobą dwudziestoletni staż walki przeciwko niewoli. Ku wielkiej chwili dziejowej szedł duch rosnący w siłę, olbrzymiejący z każdym dniem dla Polski żywej.”

Tradycję obchodzenia imienin komendanta Piłsudskiego rozpoczęli legioniści podczas I wojny w 1915 r. w Grudzynach (koło Jędrzejowa).

Oficerowie ofiarowali mu wtedy złoty zegarek z napisem „Kochanemu Komendantowi - korpus oficerski”, a III batalion ofiarował piękny album, przechowywany potem w Muzeum Belwederskim.

W tym samym dniu, dniu imienin Józefa Piłsudskiego „Kurjer Poznański” zmieścił fragment „Pamiętników” Bolesława Limanowskiego, w których wspominał on:

„W domu robotniczym odbył się poranek na cześć Piłsudskiego. Przemawiał Daszyński. Znakomita była jego przemowa, podpisałbym ją obiema rękami. Mówił o koniecznej rewolucji, którą wojna światowa wywołuje i która już się rozpoczęła”

20 marca 1918 r. – w Krakowie obradował XIV Kongres Polskiej Partii Socjalno-Demoratycznej Galicji Śląska Cieszyńskiego. Funkcję prezesa powierzono ponownie Ignacemu Daszyńskiemu. Zjazd przyjął uchwałę, w której czytamy:

25 marca 1918 r.

„Kurier Warszawski” informował o działaniach na froncie zachodnim:

„Wróg ostrzeliwał Paryż przy pomocy działa dalekonośnego, rzucając granaty co kwadrans. Do stolicy i przedmieść wpadła pewna liczba granatów240 mm. Zabitych jest ok. 10 osób, rannych 15. Podłóg ostatnich wiadomości działo dalekonośne strzelało z odległości 120 km.”

26 marca 1918 r. – w „Kurierze Warszawskim” ogłoszenie jakby z innej epoki:

„Manicure odświętne sposobem paryskim. Warszawa ul, Żurawia 5.”


Generał Józef Haller, dowódca II Korpusu Polskiego

W tym samym wydaniu „Kurier Warszawski” informował o losach żołnierzy II Brygady Legionów:

„Druga Brygada Legionów, a właściwie tylko jej część, po przebiciu się pod Rarańczą na rosyjskie Podole , a następnie po opuszczeniu Besarabii połączyła się z 2 Korpusem Strzelców Polskich gen. Jana Stankiewicza. W ten sposób powstał II Korpus Polski, nad którym dowództwo objął gen. Józef Haller.”

Dziennikarze dostarczali także wiadomości na temat życia kulturalnego na ziemiach polskich:

„W Mińsku Litewskim przebywa liczna kolonia artystów warszawskich, którzy w tamtejszym teatrze dają od dłuższego czasu przedstawienia cieszące się wielkim powodzeniem. Między innymi grano „Betlejem Polskie” Rydla.”

Beata Józefczyk