
Warsztaty z kompetencji interpersonalnych to kolejne działanie Samorządu Uczniowskiego przeprowadzone w ramach projektu “Natura i Ojczyzna – nasza wspólna odpowiedzialność” w ramach projektu pn. „PRZYSTANEK – CZAS NA PODKARPACKĄ MŁODZIEŻ! EDYCJA 2024-2026” EDYCJA 2024 sfinansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Młodzieżowy na lata 2022 – 2033, którego organizatorem jest Fundacja Misji Obywatelskiej.
Warsztaty z kompetencji interpersonalnych to świetny sposób na rozwijanie umiejętności komunikacji, współpracy i zarządzania relacjami z innymi. Oto kilka kluczowych tematów, poruszonych w ich trakcie.:
-
Komunikacja werbalna i niewerbalna - nauka skutecznego wyrażania myśli i uczuć oraz rozumienia sygnałów niewerbalnych.
-
Aktywne słuchanie - techniki poprawiające zdolność słuchania i zrozumienia perspektywy innych.
-
Zarządzanie konfliktem - strategie rozwiązywania sporów i budowania konstruktywnego dialogu.
-
Empatia i asertywność - rozwijanie umiejętności dostrzegania potrzeb innych oraz wyrażania własnych potrzeb w sposób szanujący innych.
-
Praca w zespole - budowanie efektywnych relacji w grupie, delegowanie zadań i wspólne podejmowanie decyzji.
-
Feedback - techniki udzielania i przyjmowania informacji zwrotnej, które wspierają rozwój osobisty i zawodowy.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji i przeczytania opinii uczestniczek.
Na warsztatach, w których wziął udział samorząd uczniowski, odbyły się fascynujące zajęcia na temat emocji. Było dużo interakcji, a nauczycielka w ciekawy sposób tłumaczyła, jakie są rodzaje emocji i jak ważne jest, by pewnie i z szacunkiem przedstawiać siebie innym. Pokazała nam, że wyrażanie uczuć, nawet tych związanych z nieśmiałością, jest zupełnie naturalne. Dodatkowo przedstawialiśmy zabawne scenki, gdzie odgrywaliśmy emocje, a inni zgadywali, jakie uczucie staramy się pokazać. Atmosfera była pełna zaangażowania, co sprawiło, że każdy chciał uczestniczyć w takich warsztatach! Mariia Borysowa z klasy 3E
Bardzo podobały mi się warsztaty, zarówno pod względem tematyki, jak i przebiegu. Miło było nauczyć się nowych rzeczy, zrozumieć siebie i potrzebne mi cechy oraz lepiej poznać pozostałych członków SU. Od samego początku było ciekawie. Wprowadzenie i ciekawa prezentacja, wyjaśnienie pani Miklas było szczegółowe. Podobało mi się, że w naszej grupie są bardzo kreatywni ludzie, z którymi metodą dramy mogliśmy ćwiczyć w praktyce kompetencje społeczne. Najbardziej podobało mi się ćwiczenie z autoprezentacji, do którego wykorzystaliśmy nasz zdjęcia. To dla mnie coś nowego, ale spodobało mi się. Jestem wdzięczna za takie podejście do naszej grupy i za nowe informacje - powiedziała Ulyana Myashina z klasy 3E.