Pierwsze miejsce w konkursie h2idea dla "Fuzji - bezemisyjnej energii przyszłości" autorstwa Karola Sawickiego, Jakuba Tutki, Kamila Surowiaka
- Kategoria: Aktualności
H2idea to ogólnopolski konkurs skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych, w którym uczniowie w 2-5-osobowych grupach pod opieką nauczyciela/opiekuna przygotowują projekt (techniczny, informatyczny lub procesowy), którego rezultat będzie częścią gospodarki wodorowej lub będzie miał bezpośredni wpływ na rozwój tego sektora gospodarki. H2idea to inicjatywa społeczna, która ma na celu propagowanie energetyki wodorowej wśród młodzieży.
Finał konkursu H2idea odbył się podczas targów technologii wodorowych w Poznaniu H2POLAND - 24-25 kwietnia 2024 r. Skupiającego młodzież z pasją do wodoru, przyniósł widowiskowe zwycięstwo projektowi "Fuzja bezemisyjna energia przyszłości". Zespół z Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku, w składzie Karol Sawicki, Kamil Surowiak i Jakub Tutka pod opieką Pana Mariana Chrapko, zdominował konkurencję, zdobywając imponujące 669 punktów.
Decyzję o zwycięstwie podjęła komisja, której przewodniczyli: Mieczysław Obiedziński, Prezes Zarządu TUV SUD Polska, oraz prof. dr hab. inż. Jakub Kupecki, Dyrektor IEN-PIB oraz Centrum Technologii Wodorowych. W skład komisji weszli również: Beata Superson-Polowiec, Żaneta Kłostowska, Marta Krugły, Jacek Bogusławski, Sławomir Bałdyga, Paweł Piotrowicz oraz Tomoho Umeda.
„Zespół RCEZ był bezkonkurencyjny, projekt chłopaków z naszej szkoły został oceniony bardzo wysoko i cieszymy się z pierwszego miejsca. Jako dyrektor szkoły technicznej cieszę się, że uczniowie mogą w naszej placówce rozwijać swoje pasje i talenty” – mówi dyrektor Wacław Piędel.
Przedmiotem pracy jest stanowisko badawcze do przeprowadzania fuzji jądrowej. Ma ono na celu zgłębienie zagadnienia dotyczącego produkcji energii bez szkodliwych produktów ubocznych, czyli „Czystej Energii”. Stanowisko ma za zadanie stworzenie warunków do przeprowadzenia fuzji deuteru z deuterem a w kolejnym etapie deuteru z Trytem. Stanowisko jest w pełni zautomatyzowane dzięki czemu można przeprowadzać bardziej powtarzalne testy i skupić się na badaniu zachodzącego zjawiska.