• 15 841 25 06
 • 15 841 20 61
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • Poniedziałek - Piątek 7:00-15:00
Image
Image

26 maja - Dzień Matki

Biblioteka RCEZ  rusza z konkursem czytelniczym...

Książka:

 • wehikuł umożliwiający podróżowanie w czasie i przestrzeni, odwiedzanie alternatywnych światów, poznawanie nowych ludzi oraz zdobywanie niezwykłych doświadczeń.
 • poznawcze źródło emocji , marzeń i wzruszeń wytwarzanych podczas  czytania.
 • umożliwia utożsamianie się z bohaterami historii.

Czas trwania konkursu - 1 grudnia 2023roku do 30 kwietnia 2024 roku. Celem konkursu niezmiennie jest upowszechnianie czytelnictwa  na każdym etapie naszego życia a nagrodą będzie wybrana przez laureata książka z miłym dodatkiem do niej. ZAPRASZAMY!


Amicus stultorum similis efficietur. Kto z kim przestaje, takim się staje.

Fac fideli sis fidelis.  Bądź wierny temu, kto jest wierny Tobie.

Non omne, quo nitet, aurum est. Nie wszystko złoto, co się świeci.


Nowości wydawnicze polecane na 2023 

Harlan Coben, „Za wszelką cenę” 

Remigiusz Mróz, „Światła w popiołach” 

Zwykła przyzwoitość”, Wojciech Chmielarz 

„Dawno temu w Warszawie”, Jakub Żulczyk 

Dziewczyna, którą zapomniano”, Melka Kowal (Soymel 

„Holly”, Stephen Kin 

„Saga o ludziach ziemi. Czas rumianku”, Anna Fryczkowska 

„Czas krwawego księżyca”, David Grann 

„Pasażer”, Cormac McCarthy 

„Świat na sprzedaż. Kulisy dziennikarskiego śledztwa w sprawie handlu zasobami Ziemi”, Javier Blas, Jack Farchy 

„Miłość w cieniu słońca”, Katarzyna Grochola 


Nagroda Nobla w dziedzinie literatury (2023) - Jon Fosse

Jon Fosse laureatem. Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury 2023 przyznano. Laureatem został norweski pisarz i dramatopisarz Jon Fosse "za nowatorskie sztuki teatralne i prozę, które dają wyraz temu, co niewypowiedziane".

Jon Fosse, piewca samotności

Urodzony w 1959 roku Jon Fosse był w tym roku wśród faworytów do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Norweski pisarz i dramaturg jest uznawany za jednego z najwybitniejszych współczesnych dramatopisarzy europejskich. Debiutował w 1983 roku powieścią "Czerwone, czarne". Jego pierwsza sztuka teatralna "I nigdy się nie rozłączymy" wystawiona została w 1994 r. Jest też autorem poezji, książek dla dzieci, esejów. W Polsce ukazały się lub były grane jego sztuki "Matka i Dziecko", „Noc śpiewa piosenki”, "Odwiedziny", "Letni dzień", "Syn" w przekładzie Haliny Thylwe.


Zyta Rudzka laureatką Nagrody Literackiej NIKE 2023 za książkę Ten się śmieje, kto ma zęby.

Powieść Zyty Rudzkiej Ten się śmieje, kto ma zęby jest monologiem fryzjerki Wery, która straciła wszystko – aby pochować męża dżokeja musi wyprzedać cały swój majątek. Nie znaczy to jednak, że jest kobietą słabą. Do końca bowiem żyje na własnych warunkach.

Jak zwykle u Zyty Rudzkiej, książka zachwyca tyleż konstrukcją głównej postaci, ileż oryginalnym, zupełnie osobnym językiem.

Zyta Rudzka jest pisarką, scenarzystką i dramatopisarką. W dorobku ma choćby takie powieści jak wspomniana Krótka wymiana ognia, Tkanki miękkie, Ślicznotka doktora Josefa czy Mykwa. Jest laureatką takich wyróżnień jak: Nagroda Literacka m.st. Warszawy, Nagroda Literacka „Gdynia”, Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna oraz Poznańska Nagroda Literacka – Nagroda im. Adama Mickiewicza.


Sentencje łacińskie na miesiąc październik 

Omnime intium difficle est. 

 • Każdy początek jest trudny. 

Voluntario nihil diffecle. 

 • Dla chcącego nie ma nic trudnego. 

Nemo sapens nisi patiens. 

 • Nie jest mądry, kto nie jest cierpliwy. 

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2023

HASŁO MMBS 2023 – „BIBLIOTEKA SZKOLNA: MOJE SZCZĘŚLIWE MIEJSCE, W KTÓRYM KWITNIE KREATYWNOŚĆ I WYOBRAŹNIA” 

Tradycje Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych sięgają końca XX w., kiedy to Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Libriarianship – IASL) zainicjowało obchody Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych w czwarty poniedziałek października. Od 2008 r. obchodzimy w październiku Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. 


Narodowe czytanie 2023


Łacina

Łacina ukształtowała się prawdopodobnie w II tysiącleciu przed naszą erą, jako język mieszkańców Lacjum w środkowej Italii. Była językiem ojczystym Rzymian. Do jej zapisywania używano alfabetu łacińskiego, który jest współcześnie najbardziej rozpowszechnionym alfabetem na świecie. Początkowo łacina była językiem mieszkańców tylko tego obszaru, jednak wraz ze wzrostem znaczenia Rzymu, język rozprzestrzenił się na całe Imperium.

Kolejnym istotnym czynnikiem kształtującym łacinę było pojawienie się chrześcijan. Stworzyli oni własną mutację łaciny, wielu słowom przypisali nowe znaczenia. Łacina stała się językiem Kościoła katolickiego.

Napływ obcych ludów na tereny, gdzie łacina była językiem powszechnym, doprowadziło do wymieszania cech języka Rzymian z językami barbarzyńskimi, a w konsekwencji do powstania języków romańskich, takich jak francuski, rumuński, hiszpański. Wpływy łaciny są widoczne także w innych językach, jak polski, angielski czy węgierski, gdyż łacina stanowiła przez bardzo znaczący okres historii Europy lingua franca - była językiem nauki, dyplomacji, religii (do XX wieku był to język, w którym odprawiano w Kościele Katolickim nabożeństwa), pozwalał porozumieć się wszystkim tym, którzy pozostawali w kręgu kultury europejskiej (i mieli oczywiście odpowiednio wysokie wykształcenie).

Alfabet łaciński wywodzi się z alfabetu etruskiego i pojawił się w VII wieku p.n.e. w wyniku przystosowania alfabetu etruskiego do języka łacińskiego.

Dawniej powszechnie sądzono, że litery łacińskie pochodzą wprost z greki.

W rzeczywistości jest to mało prawdopodobne.

Pierwotny zestaw (21 znaki) liter alfabetu łacińskiego:

A, B, C, D, E, F, Z, H, I, K, L, M, N, O, P, Q, R, S, T, V, X

Alfabet łaciński (23 znaki) stosowany w antycznym Rzymie:

A, B, C, D, E, F, G, H, I, K, L, M, N, O, P, Q, R, S, T, V, X, Y, Z

W jakim kraju używa się języka łacińskiego?

Tym językiem posługuje się Watykan (język urzędowy). Powodem tego jest fakt, że Kościół w średniowieczu był jednym z głównych propagatorów łaciny, jako języka.

Jaki język jest najbardziej podobny do łaciny?

Język włoski to jeden z tych w romańskiej grupie, który najbardziej przypomina swojego łacińskiego przodka. Między antyczną mową a dialektem Italii, którym posługują się mieszkańcy Półwyspu dziś, był jeszcze język florencki, określany także jako toskański

W starożytności poeci i filozofowie bawili się językiem, by w możliwie krótkiej formie, przekazać maksimum treści. 

Mimo dwóch tysięcy lat dzielących nas od autorów tych sentencji, można z nich wyciągnąć wnioski bardzo ważne dla nas dzisiaj. Często uczą, pobudzają do myślenia i inspirują do stawania się lepszym człowiekiem. Co ciekawe, wiele

z tych sentencji znamy bardzo dobrze w polskiej wersji, jako przysłowia. Nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego, że funkcjonowały one już w starożytnym Rzymie.

Do dzisiaj międzynarodowe nazwy botaniczne i zoologiczne podawane są

w języku łacińskim, z łaciny pochodzi znaczna część terminologii medycznej czy prawniczej. Znajomość łaciny ciągle świadczy o wszechstronnym wykształceniu, a łacińskie powiedzenia i przysłowia wzbogacają język wielu narodów.

Jest wiele zwrotów łacińskich, które po prostu cytujemy, gdyż tak się do nich przyzwyczailiśmy lub po prostu wyrażają więcej niż nasze słowa.

Dla przykładu co rusz możemy usłyszeć wplatanie do polskiej wypowiedzi zwrotów typu:

             nota bene  (zwróć uwagę na to, że), 

            ad hoc  (doraźnie, tymczasowo)

            a priori  (bez zapoznania się z faktami)

                                                                                          … takich przykładów jest o wiele więcej.

Zakładając, że nie uczyliście się nigdy łaciny, chciałabym Wam pokazać, że

w pewnym skromnym zakresie jednak ją znacie.

Kojarzycie te zwroty i określenia?:

Opus Dei,  Nihil novi,  cogitoex nihilo,  habemus papam,  almadeus ex machina,  homo sapiens,  in vitro,  placebo,  status quo,  Prima Aprilis,  Veni, vidi, vici,  vice versa,  post mortem,  alibi, pro publico bono 

Z pewnością większość kojarzycie ze słyszenia, a może nawet znacie ich znaczenia.

Łacinę upodobali sobie również przeróżni twórcy, którzy stosują ją w tytułach swoich utworów lub nazwach produktów. Znając podstawy łaciny jesteśmy często w stanie powiedzieć do czego służy dany lek, opierając się jedynie na jego nazwie. Co druga kancelaria prawna ma łacińską nazwę. Często stosuje się ją również w muzyce, filmie, a nawet grach komputerowych itd.

Kilka przykładów:

            Fossil  (marka zegarków) – pol. „skamieniałość”
            Procol Harum  (brytyjski zespół rockowy) – pol. „poza tymi rzeczami”
            Anno 1602  (gra komputerowa) – pol. „rok 1602”
            Avanti  (sieć restauracji) – pol. „naprzód”
            Lege Artis  (blog prawniczy Olgierda Rudaka) – pol. „wedle reguł sztuki”

Biblioteka szkolna chcąc przybliżyć obcowanie z tym już zanikającym językiem, co miesiąc w kilku miejscach w szkole będzie unaoczniać młodzieży jedną lub kilka sentencji łacińskich, które są „starymi prawdami”. Poszukajcie ich …

We wrześniu zaczynamy sentencją:

Hominis est errare, insipientis in errore perseverare.

- Ludzką rzeczą jest błądzić, głupców rzeczą trwać w błędzie.

Non scholae sed vitae discimus.

- Nie uczymy się dla szkoły, ale dla życia.


Rozpoczynamy nowy rok szkolny 2023/2024


Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci 

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci obchodzimy co roku 2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersen. To święto ma skierować naszą uwagę na zawartość biblioteczki naszych dzieci oraz wspierać czytelnictwo wśród najmłodszych.


Bestsellery Empiku 2022 

KSIĄŻKA - literatura piękna: 

 • "Chołod", Szczepan Twardoch, Wydawnictwo Literackie 
 • "Empuzjon", Olga Tokarczuk, Wydawnictwo Literackie [WYGRANA] 
 • "Gdzie jesteś, piękny świecie", Sally Rooney, tłum. Jerzy Kozłowski, Wydawnictwo W.A.B. 
 • "Zanim wystygnie kawa", Toshikazu Kawaguchi, tłum. Joanna Dżdża, Grupa Wydawnicza Relacja 
 • "Życie Violette", Valérie Perrin, tłum. Wojciech Gilewski, Wydawnictwo Albatros 

KSIĄŻKA - kryminał i thriller: 

 • "Brakujący element", Harlan Coben, tłum. Magdalena Słysz, Wydawnictwo Albatros 
 • "Czerwona ziemia", Marcin Meller, Wydawnictwo W.A.B. 
 • "Mentalista", Camilla Läckberg, Henrik Fexeus, tłum. Inga Sawicka, Wydawnictwo Czarna Owca 
 • "O włos", Katarzyna Bonda, Wydawnictwo Muza 
 • "Projekt Riese", Remigiusz Mróz, Wydawnictwo Filia KSIĄŻKA - literatura obyczajowa: 
 • "It Starts with Us", Colleen Hoover, tłum. Aleksandra Żak, Wydawnictwo Otwarte [WYGRANA] 
 • "Jedno życzenie", Nicholas Sparks, tłum. Anna Dobrzańska, Wydawnictwo Albatros 
 • "Siła kobiet", Barbara Wysoczańska, Wydawnictwo Filia 
 • "The Spanish Love Deception", Elena Armas, tłum. Matylda Biernacka, Wydawnictwo Otwarte 
 • "The Love Hypothesis", Ali Hazelwood, tłum. Filip Sporczyk, Wydawnictwo Muza 

KSIĄŻKA - literatura polska dla dzieci: 

 • "Hydropolis. Uciekaj", Zygmunt Miłoszewski, Wydawnictwo W.A.B. 
 • "Magiczne drzewo. Geniusz", Andrzej Maleszka, Znak Emotikon 
 • "Odwagi, Pinku! Książka o odporności…, Urszula Młodnicka, Agnieszka Waligóra, Sensus 
 • "Sekretna historia ludz… skarpetek", Justyna Bednarek, Daniel de Latour, Poradnia K. [WYGRANA] 
 • "TOPR. Tatrzańska przygoda Zosi i Franka", Beata Sabała-Zielińska, Prószyński Media 

KSIĄŻKA - young adult: 

 • "All of Your Flaws. Przypomnij mi naszą przeszłość", Marta Łabęcka, BeYA 
 • "Heartstopper 2", Alice Oseman, tłum. Natalia Mętrak-Ruda, Jaguar 
 • "Krew i popiół", Jennifer L. Armentrout, tłum. Danuta Górska, You&YA 
 • "Rodzina Monet. Skarb", Weronika Anna Marczak, You&YA 
 • "Start a Fire. Runda pierwsza", P.S. Herytiera (Pizgacz), BeYA/Editio Red [WYGRANA] 

KULTURA CYFROWA - audiobook: 

 • "Czerwona ziemia", Marcin Meller, czyta: Wojciech Mecwaldowski, Wydawnictwo W.A.B. [WYGRANA] 
 • "Gra złudzeń", Kasia Magiera, czyta: Aneta Todorczuk, Wydawnictwo Melanż 
 • "Małe zbrodnie", Magdalena Majcher, czyta: Aneta Todorczuk, Wydawnictwo W.A.B. 
 • "Ukochane dziecko", Romy Hausmann, czyta: Martyna Szymańska, Wydawnictwo W.A.B. 
 • "Uśpiona", Alicja Sinicka, czyta: Anna Dereszowska, Wydawnictwo W.A.B. 
 • o W.A.B. 

ODKRYCIA EMPIKU 2022 

Literatura: 

 • Wiktoria Bieżuńska, "Przechodząc przez próg, zagwiżdżę", Wydawnictwo Cyranka 
 • Anna Goc, "Głusza", Dowody na istnienie 
 • Olga Górska, "Nie wszyscy pójdziemy do raju", Drzazgi 
 • Karolina Lewestam, "Pasterze smoków. Rodzice kontra świat", Wydawnictwo Czarne 
 • Ishbel Szatrawska, "Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia", Wydawnictwo Cyranka [WYGRANA] 

Biblioteka szkolna poleca 

 Najpiękniejsze książki na zimę 

Mroźne zimowe wieczory nie zachęcają do długich spacerów. Są za to doskonałą okazją, by rozsiąść się w fotelu i stracić poczucie czasu przy dobrej książce. Sprawdźcie, co warto czytać zimą! 

Książki w obiektywie | Zima | niekulturalnie.pl

"JUTRO BĘDZIEMY SZCZĘŚLIWI"

 ANNA DĄBROWSKA 

"BIURO PRZESYŁEK NIEDORĘCZONYCH"  

Natasza Socha 

"SEKRETNA ZIMA JAŚMINY"  

 Adrianna Trzepiota 

"WIECZÓR TAKI JAK TEN"  

 Gabriela Gargaś 

ZAKOCHAJ SIĘ JULIO"   

Natalia Sońska 

"ROK NA KWIATOWEJ. ZAMARZNIĘTE SERCA"  

Karolina Wilczyńska 

"ŚWIĄTECZNE MARZENIE"  

 Amanda Prowse 


  KONKURS   BIBLIOTEKI  SZKOLNEJ 
Pani od informatyki

„Czytanie książki jest, przynajmniej dla mnie, jak podróż po świecie drugiego człowieka. Jeżeli książka jest dobra, czytelnik czuje się w niej jak u siebie, a jednocześnie intryguje go, co mu się tam przydarzy, co znajdzie za następnym zakrętem”. Jonathan Carroll, „Kraina Chichów” 

Biblioteka szkolna ogłasza konkurs czytelniczy dla wszystkich użytkowników biblioteki szkolnej. Konkurs rusza od grudnia 2022r do kwietnia 2023r. Jedynym i najważniejszym warunkiem jest ilość wypożyczonych i przeczytanych książek. Przewidziane nagrody !!! 

Zalety czytania książek są ogromne. Książka rozbudza wyobraźnię, uczy, bawi, daje satysfakcję - czyli im więcej czytamy, tym więcej wiemy. Czytanie sprawia, że wizualizujemy w głowie treści, które przyswajamy, stwarzamy sobie obraz miejsc, osób i wydarzeń. Można się pokusić o stwierdzenie, iż reżyserujemy przedstawiony w książce świat... zapraszamy do konkursu. 

„Życie każdego z nas jest materiałem przynajmniej na jedną książkę. Na dramat, na komedię lub na książkę kucharską”. Aleksander Kumor 

„Książka to przyjaciel, który nigdy nie zdradzi”. Jacques Vallée Des Barreaux 

„Książki są lustrem: widzisz w nich tylko to, co już masz w sobie”. Carlos Ruiz Zafón, „Cień wiatru” 

 

Annie Ernaux - zdobyła Literacką Nagrodę Nobla
Ilustracja

Urodziła się 1 września 1940 w rodzinie sklepikarzy Alphonse’a i Blanche Duchesne[ Wychowała się w robotniczej dzielnicy Yvetot[ co miało wyraźny wpływ na jej twórczość[4]. W 1964 wyszła za Philippe’a Ernaux, z którym rozwiodła się po 21 latach. W 1971 ukończyła studia w dziedzinie literatury współczesnej na Université de Rouen[. W latach 1966–1977[ uczyła języka francuskiego w szkołach średnich, po czym została wykładowczynią na Centre National d'Enseignement par Correspondance. 

Jest autorką krótkich, pisanych oszczędnym stylem autobiograficznych powieści, w których otwarcie analizuje ludzkie emocje[ Jej wczesne powieści zawierają silne motywy feministyczne. Zadebiutowała w 1974 autobiograficznąpowieścią Les Armoires vides o studentce wywodzącej się z klasy niższej, która poddaje się zabiegowi aborcji[4]. Jej druga powieść Ce qu'ils disent ou rien, dzięki wnikliwym obserwacjom życia kobiet, przyniosła autorce porównania do twórczości Simone de Beauvoir[. Przełomowym momentem w karierze Ernaux była publikacja powieści La place i Une femme opisujących życie i śmierć swoich rodziców[. W swej twórczości zaczęła wtedy łączyć wymiar autobiograficzny, historyczny i społeczny. 

Jest laureatką Nagrody Renaudot (1984, za powieść La Place)[, Nagrody im. Marguerite Yourcenar (2017, za całokształt twórczości), oraz Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (2022). W 2019 jej powieść Les Années w tłumaczeniu Alison L. Strayer zdobyła nagrodę Warwick Prize for Women in Translation przyznawaną przez University of Warwick, a także znalazła się na krótkiej liście nominowanych tytułów do The Man Booker International Prize. Jest pierwszą kobietą, której za życia wydano dzieła w serii Quarto wydawnictwa Éditions Gallimard. 


H I S T O R I A    K S I Ą Ż K I


 Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania – Przedszkole Niepubliczne Pinokio

Już 21 lat trwa akcja głośnego czytania. Do tej akcji początkowo przyłączyła się cała rzesza wpływowych ludzi z różnych dziedzin środowiska. Było to bardzo barwna i efektowna akcja. Współcześnie, wydarzenia mają przebieg spokojniejszy, ale nie mniej spektakularny. Akcja przybrała na swojej wartości zwłaszcza w dobie pędu technologii gdzie kontakt z żywym słowem został wyparty przez telewizję, Internet i smartfony, których narzędziem nie jest język, lecz obraz. Mózg jak najbardziej potrzebuje stymulatorów do lepszej, efektywniejszej pracy od najmłodszych lat.  

Czytanie jest dobrą alternatywą dla fałszywych wartości masowej kultury, pogonią za pieniądzem, jest nauką wartości moralnych, takich jak uczciwość, szacunek, odpowiedzialność, życzliwość, rozum, odwaga, czy sprawiedliwość. Duży zasób słownictwa poprzez głośne czytanie wzmacnia umiejętność myślenia, wypowiadania się i zwiększa wiedzę o kraju i świecie. Są to atuty, które trudno przecenić.  Ponad to rozwija wyobraźnię i zainteresowania, poprawia dykcję, kształci nawyk czytania, zwiększa zasób słów i argumentów w dialogu i dyskusji, zmienia negatywne postawy na te pozytywne, pozwala odróżnić dobro od zła.  

W naszej szkole także przystąpiono, jak co roku do tej akcji. Czytane były takie książki - Mitologia (J.Parandowskiego) w klasie 1C z p. Anną Brak i z p. Danutą Pokorą czytała klasa 1B i 4B, klasa 3D czytała Konrada Wallenroda (A.Mickiewicza) z panią Grażyną Czyż, pani Alicja Świder czytała z klasa 2E Pieśni (J.Kochanowskiego) i 1D Podróże z Herodotem (O.Tokarczuk) a pani Aneta Mazurek z klasą 2C czytała Ballady i romanse (A.Mickiewicza). 


Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2022